Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Transport z granicy, zapewnienie posiłków, dachu na głową to pierwsza pomoc jaką fabryka Toyoty oferuje uchodźcom z Ukrainy.

red.
O tym jak pomagać uchodźcom w dłuższej perspektywie i poprowadzić do samodzielności rozmawiali przedstawiciele lokalnych samorządów, instytucji i firm na spotkaniach w Wałbrzychu (22 marca) i w Jelczu-Laskowicach (23 marca). Ich organizatorami była Toyota i WSSE „Invest-Park”.

Nasz rynek pracy poszukuje pracowników, a uchodźcy z Ukrainy w przeważającej większości gotowi są rozpocząć pracę od zaraz. Problem w tym, że najpierw potrzebny jest sprawny proces rejestracji uchodźców, potem zbieranie informacji o ich kwalifikacjach i znalezienie im miejsc pracy u lokalnych inwestorów i pracodawców. Dodatkową trudnością jest fakt w grupie uchodźców 99 procent stanowią kobiety.

Spotkanie zaowocowało już pomysłami jak skrócić i ułatwić drogę pomiędzy kandydatem a pracodawcą np. poprzez stworzenie wspólnej, kompleksowej bazy danych i dotarcie z nią zarówno do grup uchodźców jak i największej grupy przedsiębiorców w obu regionach.
– Wszystkim stronom zależy na szybkim usamodzielnieniu się obywateli Ukrainy w naszym społeczeństwie – powiedział Zbigniew Oczkowski, wiceprezes Toyota Motor Manufacturing Poland.
– Ze swojej strony zaprezentowaliśmy doświadczenia w dostosowywaniu miejsc pracy do możliwości zatrudnienia kobiet oraz zadeklarowaliśmy organizację szkoleń przygotowujących kandydatów do pracy na linii produkcyjnej – dodaje Oczkowski.
Warto dodać, że obecnie kobiety stanową ponad 30% załogi fabryki Toyoty. Oba spotkania będą miały w kwietniu swoją kontynuację w Wałbrzychu i w Oławie.

W fabrykach Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach pracuje łącznie 246 pracowników z Ukrainy. W związku z trwającą wojną dla nich oraz ich rodzin firma uruchomiła specjalny pakiet wsparcia. Dodatkowo Toyota współpracuje w tym zakresie z przedstawicielami lokalnego samorządu oraz lokalnymi firmami i instytucjami. W ramach pakietu wsparcie Toyota przyznała pracownikom z Ukrainy płatny, 5-dniowy urlop w celu sprowadzenia rodziny oraz bezpłatny urlop dla osób wyjeżdzających na Ukrainę. Toyota zapewnia również środki transportu do sprowadzenia rodziny z granicy polsko-ukraińskiej oraz zakwaterowanie i wyżywienie w pobliżu fabryk. Ponadto firma koordynuje opiekę medyczną oraz organizuje opiekę nad dziećmi. Toyota pomaga również w zapisaniu dzieci do szkół i przedszkoli. Rodziny oraz inni uchodźcy objęci są opieką psychologiczną. Fabryka daje swoim pracownikom gwarancję zatrudnienia po powrocie do Polski w przypadku końca obecnej umowy oraz pomaga rodzinom pracowników w znalezieniu pracy.

Wolontariusze z programu „PoMOC z Toyoty” prowadzą na terenie zakładów zbiórkę rzeczową i pieniężną. Korzystają z niej zarówno rodziny pracowników jak i lokalne akcje pomocowe, do których Toyota dostarcza zebrane rzeczy oraz potrzebne palety i kartony. Swoją pomoc w zapewnieniu mieszkania, transportu czy też dowozu jedzenia osobom potrzebującym deklarują także polscy pracownicy. Do tej w działania wolontariackie zaangażowało się prawie stu pracowników z obu zakładów, którzy m.in. przygotowali 150 paczek z darami zebranymi wśród załogi. Wsparcia udzieliła również Toyota Motor Poland czyli polski dystrybutor marki przekazując fabryce na czas akcji samochód Toyota Proace do transportu darów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gluszyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto