Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedstawiamy szkoły: Wałbrzyskie PG nr 3 stawiają na przydatne umiejętności

ELW; fot. Dariusz Gdesz
Wałbrzyskie Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Józefa Wybickiego stawia na bezpieczeństwo i współpracę międzynarodową. Daje też młodzieży szansę zdobycia przydatnych umiejętności.

– W szkole działa bractwo rycerskie „Białe Lwy”, młodzież podczas „bezpiecznych piątków” poznaje pracę przedstawicieli służb mundurowych, a od ubiegłego roku może zdobyć certyfikat CISCO – wylicza Małgorzata Gawonicz, dyrektor PG nr 3. To tylko kilka z wielu szkolnych powodów do dumy.
Wałbrzyska „trójka” to niewielka szkoła, licząca obecnie 160 uczniów. I choć działa w cieszącej się złą sławą wałbrzyskiej dzielnicy Podgórze, to jej wyniki egzaminów gimnazjalnych nie odbiegają od miejskiej średniej. Dodatkowo, placówka dostała się do elitarnego Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Wałbrzyskiego.

Szkoła bierze udział w wielu programach, m.in. wyrównywania szans edukacyjnych uczniów o szczególnych potrzebach, uczestniczyła też w dwóch edycjach polsko-czeskiej wymiany młodzieży realizowanej z placówkami w Kradec Kralove. – Nasi uczniowie uczą się języka angielskiego, a także niemieckiego lub francuskiego. Młodzież mogła skorzystać z wymiany polsko-francuskiej w ramach unijnego programu Comenius. Wiosną ubiegłego roku gościliśmy w Wałbrzychu młodych Francuzów – wspomina dyrektor. Szkoła współpracuje z miejskimi środowiskami frankofonów, a także organizuje Międzygimnazjalny Turniej Petanque. W tym roku będzie jego jubileuszowa, dziesiąta edycja.

Drugi rok z rzędu tutejsza młodzież może wziąć udział w podstawowym kursie CISCO i zdawać egzamin. Dzięki niemu zdobywa uprawnienia i potrafi poradzić sobie z prostymi naprawami sprzętu komputerowego oraz programów, a także konfiguracją sieci.
Gimnazjaliści biorą też każdego roku udział w miejskich rozgrywkach sportowych, w ubiegłym roku zajęli 4. miejsce i dostali nagrodę specjalną. Najlepsi są w siatkówce, ale nie dają się też pobić w innych grupowych dyscyplinach. – Staramy się też w miarę możliwości pomagać innym. Nasi wolontariusze tworzą aktywny Klub Ośmiu i byli wyróżniani nawet na szczeblu ogólnopolskim – mówi Gawonicz. Szczególną opieką młodzież objęła wałbrzyski Dom Małego Dziecka, lokalny Dom Opieki Społecznej i położone niedaleko szkoły schronisko dla zwierząt. Uczniowie przygotowują przedstawienia dla seniorów, czytają bajki dzieciom, dla bezpańskich zwierzaków mają karmę. Nie zapominają też o odwiedzaniu zapomnianych grobów i ogólnomiejskich akcjach na rzecz hospicjum.

Poza piątkowymi spotkaniami ze służbami mundurowymi gimnazjaliści pilnie uczą się pierwszej pomocy i zachowania w przypadku zagrożenia oraz klęsk żywiołowych. – Każdej wiosny zapraszamy na Międzygimnazjalny Konkurs Obrony Cywilnej, podczas którego drużyny wykonują zadania i przemierzają tor przeszkód – opowiada dyrektor. Szkoła organizuje też konkurs matematyczny dla wałbrzyskich szóstoklasistów.

Młodzież „trójki” uczy się w zabytkowym budynku z 1989 roku. Niegdyś mieściła się tu szkoła ewangelicka. W 2007 roku pod nadzorem konserwatora zabytków budynek przeszedł termomodernizację. W ostatnich latach szkolna izba patrona została przekształcona w salę konferencyjną, a na korytarzach pojawiły się estetyczne płytki klinkierowe i wygodne ławeczki. Do szkoły należy też kompleks boisk. Młodzież korzysta z oddalonej o ok. 150 m hali sportowej i boiska Klubu Piłkarskiego Gwarek.

Poznaj inne wałbrzyskie szkoły

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gluszyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto