MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzyska dzielnica Stary Zdrój przed II wojną światową – wtedy był to jeszcze Altwasser

Paweł Gołębiowski
Wałbrzyski Stary Zdrój przed II wojną światową
Wałbrzyski Stary Zdrój przed II wojną światową fotopolska.eu
Zobaczcie jak przed 1945 rokiem, czyli przed II wojną światową, wyglądał wałbrzyski Stary Zdrój. Wtedy był to jeszcze Altwasser, osobne miasteczko, albo już część miasta. Stary Zdrój został bowiem włączony do Wałbrzycha w 1910 roku. Miał już wtedy za sobą bogatą przeszłość – uzdrowiskową.

Stary Zdrój był bowiem kiedyś popularnym uzdrowiskiem, porównywanym do Cieplic czy Lądka. Już pod koniec XIV wieku, w pierwszych znanych wzmiankach nazywany jest Aqua Antiqua, czyli Stara Woda. Był zatem już wówczas sławny ze swych wód o leczniczych właściwościach.

Później, w latach świetności, w XVIII wieku były tam m.in.: pijalnia wód, promenada, alejki, skwery. Do Altwasser przyjeżdżało na kurację nawet 1,5 tysiąca osób rocznie. Wśród nich znani Polacy, np. Hugo Kołłątaj, Stanisław Poniatowski (bratanek króla), Izabela Czartoryska.

Niestety, w roku 1868 na skutek prac prowadzonych przez kopalnie węgla kamiennego naruszone zostały warstwy wodonośne. Bez wód mineralnych uzdrowisko upadło.
Stary Zdrój stał się dzielnicą przemysłową.

Zobaczcie jak wyglądała wówczas ta dzielnica. Między innymi budynek dworca Wałbrzych Miasto, ulica 11 Listopada, Pocztowa.

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wałbrzyska dzielnica Stary Zdrój przed II wojną światową – wtedy był to jeszcze Altwasser - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na gluszyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto