Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2022. Na co uważać kupując wycieczkę? Nie dać się oszukać! Oto sposoby cyberprzestępców

Klaudia Światowiec
Klaudia Światowiec
Cyberoszuści czuwają nawet na wakacjach. Przeczytaj, jak nie dać się oszukać!
Cyberoszuści czuwają nawet na wakacjach. Przeczytaj, jak nie dać się oszukać! Pawel Relikowski / Polskapress / zdjęcie ilustracyjne
Planowanie wakacji to dla niektórych najlepsza część wyjazdu! Jedną nogą jesteśmy już na urlopie, a okazyjne oferty noclegowe kuszą. Warto jednak zachować rozsądek i mieć oczy szeroko otwarte. Bez tego łatwo stać się ofiarą cyberoszustów. Podszywają się pod serwisy rezerwacyjne, wystawiają nieistniejące obiekty, wysyłają podejrzane linki... Sprawdź, jak się ochronić i bezpiecznie kupić wakacje (nie tylko) w Internecie.

Spis treści

Planujesz wakacje? Uważaj na oszustów

Urlop to długo wyczekiwany czas. Chcemy w końcu oderwać się od codziennej pracy, zmienić scenerię i naładować baterie, najlepiej gdzieś daleko, daleko, w słońcu. Wakacje mają relaksować, ale żeby dotrzeć do momentu beztroski… Najpierw trzeba przejść przez proces planowania. A w szczególności rezerwacji – czy to wycieczki w biurze podróży, czy obiektu noclegowego. I tutaj trzeba uważać.

Cyberoszuści, czyli oszuści, którzy szukają swoich ofiar w internecie, nie śpią nawet na wakacjach. Podejrzane serwisy rezerwacyjne, dziwne strony, śmiesznie tanie ceny i dziwne maile – to wszystko narzędzia tych, którzy chcą wyłudzić od Ciebie pieniądze.

Wakacyjne oszustwa. Najczęstsze metody

W jaki sposób możesz się naciąć przy rezerwacji wymarzonych wakacji? Jest kilka opcji i wszystkie od czasu do czasu wypływają na powierzchnię, kiedy ktoś przejrzy intrygę i ją upubliczni ku przestrodze innych.

Podstawową rzeczą, której powinniśmy się wystrzegać, są podejrzane wiadomości, niby to od właściciela obiektu czy serwisu rezerwacyjnego. Jeśli zabookowałeś pobyt w danym hotelu, a później dostałeś dziwną wiadomość z portalu – np. prośbę o płatność w celu sprawdzenia Twojej karty czy dopłacenie jakiejś kwoty – bardzo możliwe, że to oszustwo.

Dziwne, niechlujne wiadomości. Phishing

Godne zaufania serwisy mają bardzo transparentne zasady i podają na swojej stronie informacje o tym, jak wygląda proces rezerwacji. Na pewno nie dostaniesz od nich wiadomości z prośbami o nagłe płatności, o których nie słyszałeś nigdy wcześniej.

Maile od poważnych serwisów są też profesjonalne – jeśli dostałeś informację, która wygląda niechlujnie, ma w sobie błędy interpunkcyjne czy ortograficzne, brzmi niepoprawnie – najprawdopodobniej nie wysłał jej serwis. Pamiętaj, że nad komunikacją z klientami w dużych firmach czuwa zespół specjalistów, którzy nie wysyłają treści pisanych na kolanie. Szczególnie, jeśli w wiadomości znajduje się prośba o zapłatę czy podanie danych dotyczących karty.

Phishing to metoda oszustwa polegająca na podszywaniu się pod kogoś lub pod coś. Zawsze upewniaj się, że wiadomość od hotelu, serwisu czy biura podróży pochodzi z właściwego źródła. Nawet jeśli graficznie wszystko przypomina znaną Ci stronę, oszustwo tkwi w szczegółach.

Bezpieczne wakacje. Uważaj na wiadomości z podejrzanymi linkami

Maile od oszustów podszywających się pod serwisy rezerwacyjne czy biura podróży mają też najczęściej w treści linki – odnośniki, w które powinieneś kliknąć. Zawsze zastanów się nad wiadomością, zanim wejdziesz w jakikolwiek link. Przede wszystkim najedź na niego kursorem i sprawdź, pod jaki adres przenosi.

Oszuści starają się, aby linki wyglądały tak, jakby przenosiły do oficjalnej strony portalu, pod który się podszywają, ale zawsze znajdziesz w nich jakąś nieprawidłowość. Może być to literówka w nazwie albo xyz zamiast pl czy com. Nazwa serwisu może być też nieznacznie zmieniona, np. bookingg zamiast booking. To nie pomyłki serwisu! To robota cyberoszustów. Nie klikaj w takie linki, a jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia co do prawdziwości maila (lub SMS-a) – skontaktuj się z obsługą klienta portalu, na którym dokonałeś rezerwacji. Zawsze lepiej wyjść na osobę podejrzliwą niż stać się ofiarą oszusta!

Na co zwrócić uwagę, rezerwując nocleg? Oferty wycieczek i obiektów… które nie istnieją

Nigdy nie rezerwuj wakacji, jeśli nie masz możliwości sprawdzenia, czy miejsce istnieje naprawdę. Brzmi to dziwnie? Być może, ale tajemnicze oferty wycieczek na tajemniczym stronach, szczególnie te kuszące niską ceną, nigdy się nie odbędą. Piękne zdjęcia hotelu, w którym zapłacisz tak mało, że aż żal nie brać… mogą być zdjęciami ukradzionymi.

Stronę internetową dzisiaj może postawić każdy i nie zajmuje to wcale dużo czasu czy pieniędzy. Jeśli trafiłeś więc na stronę interesującego hotelu i chcesz zarezerwować w nim pobyt, najpierw przeprowadź małe dochodzenie w sieci. Sprawdź, czy obiekt jest dostępny na dużych serwisach wartych zaufania, czyli np. Booking lub AirBnB.

Poza tym upewnij się, że znajdziesz go w Google, najlepiej w Mapach. Firmy dbają dzisiaj o to, żeby mieć swoją wizytówkę w Google, więc obiekt powinien wyświetlić się po prawej stronie od razu po wpisaniu jego nazwy w wyszukiwarkę. Prześledź jego opinie, zarówno na serwisach rezerwacyjnych, jak i w Google. Jeśli miejsce nie ma opinii… nie rezerwuj go.

Z drugiej strony miejsce może być nowe, dlatego nie ma jeszcze żadnych komentarzy od odwiedzających. Sprawdź też jego profile w social media. Nowe obiekty starają się zdobyć rozgłos, a więc są aktywne na Facebooku czy Instagramie.

Jeśli hotel nie jest obecny nigdzie – nie możesz go znaleźć ani w Google, ani w portalu rezerwacyjnym, ani w social mediach, a jedyny ślad po nim to strona internetowa… Uciekaj.

Nie daj się oszukać. Rezerwacja na portalu godnym zaufania, a płatność…

Jeśli rezerwujesz obiekt na stronie, co do której jesteś pewien, ale właściciele chcą, abyś dokonał płatności przez wskazany przez nich link, nie idź w to. Cały proces powinien odbyć się poprzez serwis z rezerwacjami. Masz wtedy pewność, że jeśli coś pójdzie nie tak, portal pomoże Ci odzyskać pieniądze.

Jeśli wymagana jest od Ciebie zaliczka płacona gdzieś na lewo, możliwe, że to oszustwo. Pamiętaj też, żeby nie wchodzić w płatność przez link przesłany podejrzanym mailem. Zawsze możesz opłacić swoją rezerwację, przechodząc do odpowiedniego panelu z głównej strony serwisu. Masz wtedy pewność, że nie opuszczasz serwisu, który zajmuje się Twoimi wakacjami.

Jak nie paść ofiarą wakacyjnego oszustwa?

Biorąc pod uwagę najczęstsze metody oszustwa, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie, czyli listę rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, zanim zapłacimy za wakacje.

  • Zwracaj uwagę, czy wiadomości wysłane rzekomo przez serwis rezerwacyjny są profesjonalne, bez błędów.
  • Nie klikaj w linki otrzymane mailem bez sprawdzenia, dokąd prowadzi odnośnik.
  • Zawsze sprawdzaj dany obiekt w kilku różnych miejscach, żeby upewnić się, czy istnieje.
  • Nie dokonuj płatności poza serwisem rezerwacyjnym – upewnij się, że wszystko odbywa się w ramach portalu, na którym rezerwujesz obiekt.

Pamiętaj o tych wskazówkach, a uda Ci się bezpiecznie zarezerwować wymarzone wakacje. Chociaż czasem trudno jest pozostać czujnym, kiedy w głowie już szumią morskie fale czy górskie potoki – sceptycyzm i rozwaga przy planowaniu urlopu popłacają.

[polecany/]22309045[/polecany]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wakacje 2022. Na co uważać kupując wycieczkę? Nie dać się oszukać! Oto sposoby cyberprzestępców - Strona Podróży

Wróć na gluszyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto