Spis treści
Dostojni goście odwiedzili Wałbrzych
Dzieci kwiatami, a parafianie chlebem i solą witali w sobotnie południe dostojnych gości.
- Głęboko wierzę, że to szczególna chwila nie tylko dla naszej wspólnoty, ale wszystkich mieszkańców Wałbrzycha i dla całego Wałbrzycha - mówił ze wzruszeniem podczas przywitania Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jerzego ksiądz Mariusz Kiślak, proboszcz Parafii Prawosławnej Wszystkich Świętych w Wałbrzychu.

Polski arcybiskup prawosławny, ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego i profesor nauk teologicznych odwiedził plac przy ul. Przemysłowej 17 w Wałbrzychu razem z duchownymi prawosławnymi z całego kraju i byłymi proboszczami wałbrzyskiej parafii, by symbolicznie zasygnalizować rozpoczęcie na terenie Śródmieścia budowy cerkwi prawosławnej Wszystkich Świętych.
W uroczystości poświęcenia wody, krzyża oraz ziemi pod budowę cerkwi poza prawosławnym duchowieństwem wzięli udział przedstawiciele wałbrzyskiej Rady Miejskiej: dr Maria Romańska - przewodnicząca, Krystyna Olanin - wiceprzewodnicząca oraz radny Tadeusz Mazurkiewicz, ks. Marek Bożek z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wałbrzychu, przedstawiciele służb mundurowych, a także parafianie Parafii Prawosławnej Wszystkich Świętych w Wałbrzychu i goście z parafii zaprzyjaźnionych. Nie zabrakło też pani Doroty Barańskiej i innych wałbrzyskich przyjaciół prawosławnej wspólnoty naszego miasta.

Symboliczny początek budowy cerkwi - ukoronowanie dekad starań
Jego Ekscelencja Arcybiskup przed poświęceniem krzyża przypomniał długą historię wałbrzyskiej parafii, z którą nierozerwalnie powiązane są dążenia do własnej godnej siedziby.
- Wyznawcy prawosławia nie pojawili się tutaj dzisiaj, ale przed te wszystkie powojenne lata, kiedy na "ziemiach odzyskanych" została erygowana diecezja wrocławsko-szczecińska, tutaj w Wałbrzychu również duchowni tejże diecezji pełnili duszpasterstwo - przypomniał ordynariusz.
Wałbrzyska parafia ta ma korzenie sięgające 1948 roku i początkowo związana była w kościele ewangelickim oraz zakrystii kościoła na Podgórzu, a od 1991 roku dysponuje niewielkim zapleczem w kamienicy przy ul. Mickiewicza 31. Trzon wspólnoty stanowią wierni związani z nią od lat, a w ostatnich latach parafia powiększyła się o prawosławnych z Ukrainy mieszkających w Wałbrzychu.

- Widząc i rozwój parafii prawosławnej we Wrocławiu i w Wałbrzychu, podjęliśmy decyzję o tym aby rozpocząć starania w pozyskiwaniu działki pod budowę cerkwi. Otrzymaliśmy dzięki przychylności miasta - Rady Miasta - tę piękną ziemię, w pięknym miejscu Wałbrzycha i chcieliśmy rozpocząć wcześniej budowę cerkwi, jednak pewne trudności techniczne związane z tym gruntem uniemożliwiły nam rozpoczęcie prac - opowiedział arcybiskup diecezji wrocławsko-szczecińskiej.
Starań o własną niewielką cerkiew i miejsce z zapleczem katechetycznym zaowocowały ostatecznie miejscem pod budowę, które wskazał miejski urbanista. To miejsce gdzie krzyżują się szlaki czterech wałbrzyskich wyznań i gdzie spoczęli przedstawiciele każdego z nich. Procedura przekazania gruntu trwała około 5 lat, została zakończona 18 marca 2019 roku, gdy podpisano akt notarialny, o przejęciu nieruchomości niezabudowanej o powierzchni 2501 metrów kwadratowych, a świątynię wpisano do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Marzenie wałbrzyskich prawosławnych może się ziścić przy ul. Przemysłowej, skąd o krok do parafii katolickiej, ewangelicko-augsburskiej i cmentarza, gdzie jest kaplica cmentarna wspólnoty żydowskiej.

Działka pod budowę cerkwi przy ul. Przemysłowej 17 położona jest przy miejskim parkingu.
Cerkiew w Wałbrzychu - kiedy wmurowanie kamienia węgielnego?
Podczas poświęcenia krzyża i ziemi duchowni dziękowali gościom oraz wiernym za przybycie oraz wsparcie starań o budowę świątynni. Jak ma wyglądać wałbrzyska cerkiew? Na swojej stronie parafia zaprezentowała wizualizacje projektu architekta Andrzeja Tokajuka. Koncepcja architektoniczna zakłada klasyczną bryłę na planie krzyża, która stanowić na wartość dodaną w architekturze miasta.

Warunki geotechniczne terenu mogą wymagać korekty w bryle świątyni. Niestety, podczas prac geodezyjnych i geotechnicznych okazało się, że budowa kościoła nie będzie tak prosta jak początkowo przypuszczano. Jak tłumaczył proboszcz wałbrzyskiej parafii, działka jest otoczona niekontrolowanymi nasypami, a także w gruncie odnaleziono pozostałości po dawnym kompleksie stajni i cegielni. To problem konstrukcyjny i finansowy, uzdatnianie gruntu oraz ewentualne zabezpieczanie skarp zwiększa koszty realizacji prac.
- Drogi ojcze proboszczu, bardzo chciałem, by dzisiaj była uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod cerkiew. Ojciec proboszcz uważał inaczej i jego zdanie zostało uszanowane, ale życzę ci z głębi serca, żebyś nie zwlekał z tym. Poświęcenie samego krzyża i placu powinno się odbyć dużo wcześniej, na samym początku. Natomiast bezpośrednim początkiem budowy cerkwi jest zawsze poświęcenie kamienia węgielnego. To jest ten duchowy akumulator i motor - tłumaczył arcybiskup zainteresowany rychłym rozpoczęciem budowy i świadomy tego iż ks. Kiślak wspiera wspólnotę w Wałbrzychu, ale też opiekuje się drugą - w Cieplicach.
W imieniu diecezji Jego Ekscelencja złożył dla wałbrzyskiej wspólnoty datek na rzecz budowy cerkwi i zapowiedział dalsze wsparcie wedle możliwości. Tę budowę może wesprzeć każdy chętny poprzez zakup cegiełek. Szczegółowe informacje na ten temat zawarte są na stronie parafii.

Proboszcz Parafii Prawosławnej Wszystkich Świętych w Wałbrzychu jest świadomy spoczywającej na nim wielkiej odpowiedzialności i wagi projektowanego dzieła budowy, ale tak wyczekiwany grunt jego wspólnota otrzymała w niełatwym okresie. Na ostatnie cztery lata przypadł czas pandemii, wojny w Ukrainie i lawinowego wzrostu cen usług budowlanych.

- Niech ta cerkiew stanowi o wielokulturowości, wielowyznaniowości tego miasta, a jednocześnie o tym, że to miasto jest otwarte także i na prawosławnych chrześcijan, którzy tak jak rzymscy katolicy i ewangelicy są oddanymi patriotami - dodał w swoim błogosławieństwie dostojny gość.
Nim przy ul. Przemysłowej stanie cerkiew, wzniesiono tam prosty drewniany krzyż, który w pocie czoła wykonał dla parafii ofiarny rzemieślnik z Gruzji. To przy nim dziś modliła się wałbrzyska wspólnota i goście.
Polecamy:
Ma najwyższą wieżę na Śląsku!
Renowacja w kościele Św. Barbary na Starym Zdroju
Wyjątkowy Kościół Zbawiciela w Wałbrzychu
Zdjęcia z uroczystości i wizualizacja cerkwi
W Wałbrzychu powstanie nowa cerkiew. Za nami symboliczny mom...

Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Szokujące słowa politologa. "Potrzebujemy walizeczki z czerwonym przyciskiem"
- Dzicy lokatorzy sterroryzowali Barcelonę. Walczyło z nimi 300 policjantów!
- Gembicka chce listy firm importujących zboże z Ukrainy. "To musi być transparentne"
- Wiemy, jak wyglądała pomoc dla 14-latki z Andrychowa. Kto ją odnalazł i reanimował?