Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skwer u zbiegu ul. Limanowskiego i Słowackiego w Wałbrzychu nazwany!

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Bezimienny skwer u zbiegu ul. Limanowskiego i Słowackiego w Wałbrzychu oficjalnie przyjął imię wałbrzyskiego twórcy. Przypominamy czym ten twórca się wsławił. Przypominamy też, co zmieniło się na tym skwerze i co jeszcze się zmieni.

Skwer u zbiegu ul. Limanowskiego i Słowackiego w Wałbrzychu zmienia się

Z wnioskiem do prezydenta Wałbrzycha o nadanie nazwy skwerowi u zbiegu ulic Juliusza
Słowackiego i Bolesława Limanowskiego w Wałbrzychu imienia Kazimierza Starościaka, wystąpiło pięciu radnych. Właścicielem działek stanowiących skwer jest Gmina Wałbrzych. Skwer ten przechodzi w ostatnich latach gruntowną przebudowę. W 2015 roku wyburzono budynek zamykający dotąd tę przestrzeń od strony ul. Słowackiego. Była to głośna sprawa, przez makabryczne znalezisko - pisaliśmy o tym https://walbrzych.naszemiasto.pl/zmumifikowane-zwloki-w-walbrzychu-cialo-owinieto-w-szmaty/ar/c1-3526256

Obecnie remontowane są tu dwie największe kamienice stojące przy tym skwerze od strony ul. Zajączka, jedną z kamienic ozdobił też ciekawy mural przedstawiający czworonożnych pupili. Rewitalizowane ze środków Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego ma być też podwórko będące częścią skweru; na tym skwerze ma też być zainstalowana przenośna biblioteczka - "Mikrobiblioteka" wykonana dzięki Stowarzyszeniu Nowoczesny Wałbrzych. Stała ona na skwerze przy ul. Słowackiego naprzeciwko poczty. Podczas jego przebudowy biblioteczkę zdeponowano i ma ona wrócić do przestrzeni publicznej na skwerze, który właśnie dziś przestanie być bezimienny.

Skwer u zbiegu ul. Limanowskiego i Słowackiego w Wałbrzychu - o jego patronie

Kazimierz Starościak urodził się w 1932 roku. Jest absolwentem PWSSP w Poznaniu, gdzie na Wydziale Rzeźb studiował w latach 1953-1954 oraz Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP, gdzie uzyskał w 1954 roku dyplom w pracowni prof. Edwarda Kokoszki. Artystyczny zakres działań Kazimierza Starościaka obejmuje malarstwo, rysunek i grafikę. Przez wiele lat Pan Starościak opiekował się wałbrzyskim, amatorskim ruchem plastycznym, prowadząc m. in. grupę młodzieży w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury. W latach 1960-1962 należał do grupy twórczej „Wałbrzych”, a w okresie 1975- 1976 r. pełnił funkcję Przewodniczącego Zarządu Oddziału Wałbrzyskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

Kazimierz Starościak to artysta wielokrotnie nagradzany i honorowany. Został wyróżniony m. in. Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1977r.), nagrodami wojewody wałbrzyskiego oraz władz Miasta Wałbrzycha za całokształt działalności i dorobku, jest także laureatem nagrody w dziedzinie upowszechniania kultury plastycznej (1972r.). Otrzymywał również nagrody w ramach organizowanego cyklicznie w Wałbrzychu Ogólnopolskiego Turnieju o Złotą Lampkę Górniczą. W 2010 roku nadano mu tytuł „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha”.
Do najważniejszych wystaw indywidualnych Kazimierza Starościaka należą: wystawa w Galerii ZPAP we Wrocławiu, wystawa w Galeriach w Nachodzie i Trutnowie, a także wystawa w Muzeum Historycznym w Sanoku

Uchwała ta wchodzi w życie za 14 dni od dnia ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto