Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruiny pałacu w Pątnowie blisko Legnicy na Dolnym Śląsku. Tajemnicza budowla ukryta w środku lasu robi ogromne wrażenie! ZDJĘCIA

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Niesamowite ruiny ukryte pośród drzew w Pątnowie koło Legnicy

Przejdź do kolejnego zdjęcia, posługując się kursorem, strzałką lub przyciskiem NASTEPNE >>>>
Niesamowite ruiny ukryte pośród drzew w Pątnowie koło Legnicy Przejdź do kolejnego zdjęcia, posługując się kursorem, strzałką lub przyciskiem NASTEPNE >>>>Klaudia Korfanty
Obecność zamków i pałaców to nieodłączna cecha Dolnego Śląska. Jedne są znane, popularne, w świetnym, wciąż udoskonalanym stanie, jednak zdecydowana większość to ukryte ruiny, o których mało kto wie lub pamięta. Przedstawiamy Wam właśnie taki obiekt - opuszczony pałac w Pątnowie pod Legnicą. Przeczytajcie poniżej o historii tego miejsca oraz zobaczcie zdjęcia w galerii, również archiwalne!

Pałac w Pątnowie - jak dojechać?

Pątnów to maleńka wieś należąca do gminy Chojnów, w powiecie legnickim. Od samej Legnicy dzieli ją ok. 13 km. Została założona w XIV wieku. Wydawałoby się, że wieś nie wyróżnia się niczym szczególnym, jednak ukrywa ona dwa skarby - wpisane na listę zabytków do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Mowa o kościele oraz zespole pałacowym.

Pałac w Pątnowie pod Legnicą - cechy charakterystyczne

Pałac w Pątnowie to obiekt klasycystyczny, obecnie w ruinie. Został zbudowany w XVIII wieku. Znajduje się w Pawlikowicach, przysiółku wsi Pątnów. Żeby go odnaleźć musimy zanurzyć się w las, będący dawniej parkiem w stylu angielskim. Nie jest trudno dostępny, choć, jak to często bywa, przyroda powoli bierze go w swoje władanie. Samo wejście do ruiny jest utrudnione i niebezpieczne, obiekt w każdej chwili grozi zawaleniem. Typowo klasycystyczna budowla, nawet w formie zachowanych ruin stwarza piorunujące wrażenie.

Dawniej nakryty dachem czterospadowym. Wysokie okna. W centralnej części elewacji portyk z sześcioma kolumnami jońskimi zwieńczony tympanonem. Zachowany ogród jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzi jeszcze park angielski; a w nim 180-letnie pomnikowe: sosna wejmutka, klon jawor, dęby szypułkowe, buki pospolite, lipy i platany.

Pałac w Pątnowie pod Legnicą - historia

Pałac powstał w XVIII wieku z polecenia Ernesta Wolfganga von Rothkircha und Tracha. Zbudowano go w stylu klasycystycznym, inspirując się architekturą i kulturą starożytnej Grecji. To, co zachwyca najbardziej to zachowany wspaniały portyk kolumnowy, niewidoczny od strony drogi. Joński portyk z sześcioma kolumnami cudem ocalał do czasów obecnych i wciąż świadczy o świetności niegdyś ogromnego budynku. Dopełnieniem portyku był taras i wysokie schody, które niestety zostały już dawno rozkradzione (zobacz je na archiwalnych zdjęciach w naszej galerii).

W prawym skrzydle pałacu znajdowała się niegdyś ogromna, dwupiętrowa sala balowa. Jej ściany posiadały liczne wnęki, w których usytuowane były najprawdopodobniej figurki oraz inne ozdobne bibeloty. Przed pałacem znajdował się parter ogrodowy, na środku którego usytuowana była okrągła fontanna.

Prawdopodobnie pałac został spalony podczas II wojny światowej. Reszty zniszczenia dokonali wandale, a niezabezpieczone ruiny stopniowo ulegają degradacji pod wpływem warunków atmosferycznych. Okazała niegdyś rezydencja sypie się kawałek po kawałku. Jak tętniło tu życie, przyjmowano gości, a w sali balowej rozbrzmiewała muzyka, można sobie tylko wyobrazić...

Niesamowite ruiny ukryte pośród drzew w Pątnowie koło Legnicy

Przejdź do kolejnego zdjęcia, posługując się kursorem, strzałką lub przyciskiem NASTEPNE >>>>

Ruiny pałacu w Pątnowie blisko Legnicy na Dolnym Śląsku. Taj...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto