18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedstawiamy szkoły: PG nr 6 to szkoła z tradycjami

Elżbieta Węgrzyn; fot. Dariusz Gdesz
Publiczne Gimnazjum Nr 6 im. Janusza Korczaka w wałbrzyskiej dzielnicy Piaskowa Góra powstało na bazie PSP nr 32. Jej początek sięga lat 60. Szkoła stawia na wyrównywanie szans i rozwój młodych talentów

Gmach przy ul. Głównej 2 zbudowano w 1964 roku wedle szablonu „tysiąclatki”. Tam przez ponad trzy dekady mieściła się Publiczna Szkoła Podstawowa nr 32 im. Janusza Korczaka. Gimnazjum powstało w 1999 roku na bazie likwidowanej podstawówki. Dziś w szkole uczy się ok. 300 uczniów z Piaskowej Góry, Poniatowa.
Budynek przeszedł w 2004 roku termomodernizację, okala go duży teren zielony, a dużą jego część od 2006 roku zajmuje kompleks nowoczesnych boisk wielofunkcyjnych. - Korzysta z nich nasza młodzież, a popołudniami również mieszkańcy dzielnicy pod opieką trenera osiedlowego – mówi Ewa Gratzke, dyrektor placówki. Poza nowoczesną bazą sportową szkoła może się pochwalić również popiersiem patrona wykonanym przez Marię Bor, znaną na całym świecie wałbrzyską artystkę rzeźbiarkę. Miasto pamięta też zasługi pani Adeli Szeles, która przewodziła placówce w latach 1976 – 2004.

- Należymy do Kręgu Korczakowskiego i każdego roku nasi uczniowie oraz nauczyciele spotykają się z przedstawicielami innych szkół im. Janusza Korczaka – opowiada dyrektor.
Patron jest dla tutejszej młodzieży moralnym wzorem, on też nauczał dzieci poszanowania dla historii, tradycji oraz dziedzictwa kulturowego kraju. Te tradycje „szóstka” pielęgnuje wychodząc jednocześnie naprzeciw potrzebom każdego ucznia. - Wyrównywaniu szans edukacyjnych służy „Nowa Szansa” napisany przez nas samodzielny projekt, w którym uczestniczymy od ubiegłego rogu do czerwca 2013 – zaznacza Katarzyna Zięba, koordynator. Szkoła uzyskała w ten sposób prawie 700 tys. na pomoce naukowe, sprzęt audiowizualny i mnóstwo dodatkowych zajęć. - Ze spotkań zawodoznawczych korzysta cała szkoła, a na pozostałe zajęcia uczęszczają uczniowie podzieleni niewielkie grupy. Przez czas trwania projektu szkoła pracuje od godz. 7 do 17 – dodaje Zięba.

Spotkania te kształcą głównie kompetencje z przedmiotów ścisłych, informatyki, ale też języków obcych. Są też spotkania z psychologiem, pedagogiem, biblioterapia oraz zajęcia sportowe. Poza wyrównywaniem szans, szkoła stawia na innowację i rozwijanie zainteresowań uczniów zdolnych. Jednym z prowadzonych przez nią działań jest „Projekt Ekologia...” skupiający się na nauczaniu metodą projektu. W jego ramach młodzież tworzy projekty na temat żywiołów: wody, ziemi i powietrza. Ich działania koordynuje 7 nauczycieli.
- Dotąd zakończono 6 prac w tym prezentacje podczas Święta Wody. Młodzież uczestniczyła w zajęciach w nowoczesnym laboratorium geofizycznym w podziemiach zamku Książ, odwiedziła też elektrownię w Zagórzu Śląskim – wymienia Izabela Aniulis, nauczyciel fizyki. Pani Aniulis miała też okazję odwiedzić razem z gimnazjalistami ośrodek Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie. - Panująca tam atmosfera naukowego skupienia wpływa na świadomość i odmienia na zawsze – wspomina pedagog.

Szkoła od lat prowadzi gazetkę „Mały Przegląd”, która obecnie jest dwumiesięcznikiem. Uczniowie „szóstki” są też znani z działań na rzecz społeczności i wolontariatu zwłaszcza na rzecz wałbrzyskiego Hospicjum i Domu Małego Dziecka. Sukcesy odnosi tutejszy teatr „Trema za kurtyną”. Szkoła dumna jest też ze współpracy szkoły ze środowiskiem wałbrzyskich sybiraków oraz środowiskiem żydowskim.

- Wydaliśmy siedem tomów wspomnień sybiraków i tomik wierszy Władysława Zaboja „Brzozy życia”, opiekujemy się też pomnikiem Matki Sybiraczki i każdego roku organizujemy spotkania ze środowiskiem sybiraków, a także uroczystość z okazji powstania w Getcie Warszawskim – dodaje Ewa Gratzke. Najbliższym wyzwaniem będzie gruntowny remont holu na parterze.

Poznaj więcej szkół w przedstawiamy szkoły

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gluszyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto