Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkrycie w centrum Wałbrzycha! Zabytkowa studnia w odbudowie [ZDJĘCIA]

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Przez dziesięciolecia mieszkańcy wałbrzyskiego Śródmieścia przechodzili tamtędy i nie wiedzieli, że to miejsce skrywa tajemnicę. Właśnie zaczęły się prace, dzięki którym zapomniany zabytek będzie wyeksponowany. Jeszcze w lipcu zabytkowa studnia z której korzystali mieszkańcy Wałbrzycha na przełomie XIX i XX wieku zostanie wyeksponowana. Gdzie jej szukać?

Przestrzeń w centrum, a w niej... studnia

Jesienią 2021 roku zakończono prace na placu u zbiegu ul. Kilińskiego, Limanowskiego i Rycerskiej w Wałbrzychu. W ramach tego zadania powiększono przestrzeń parkingową w okolicy ul. Limanowskiego i Kilińskiego, powstały też nowe tereny rekreacyjne i piękny plac zabaw. Jednak okazało się, że prace na rewitalizowanym terenie jeszcze się nie zakończyły, bo ekipa znalazła tu historyczną ciekawostkę wartą odrestaurowania i wyeksponowania jej dla mieszkańców oraz przybywających turystów.

- Podczas prac rewitalizacyjnych na terenie objętym opieką konserwatorską wykonawca natrafił na pozostałości zabytkowej studni znajdującej się w okolicy ul. Limanowskiego, pomiędzy nowo powstałym placem zabaw a zabudową mieszkaniową - wyjaśniał Andrzej Piękny, główny specjalista ds. inwestycji i remontów Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta.

Przedstawiamy mapę wskazującą, gdzie dokładnie to niespodziewane znalezisko się znajduje.

Miasto przyjęło zalecenia konserwatora dotyczące kamiennej studni. Zgodnie z nimi znaleziona studnia ma walory historyczne i wymaga odpowiedniej oprawy. - "Obiekt ten jest elementem historycznego zagospodarowania parku przy ul. Kilińskiego, posiada wartości świadczące o historii i poziomie życia codziennego mieszkańców Wałbrzycha w XIX i początku XX wieku. Posiada wartości ekspozycyjne" - wyjaśniali przedstawiciele konserwatora w decyzji z 2 czerwca 2021. Podczas wizji lokalnej ustalono, że podziemny obiekt budowlany ma średnicę zewnętrzną na ponad 2 metry, średnicę wewnętrzną ok. 1,5 metra i głębokość 5,5 metra oraz cembrowinę wykonaną z kamienia obrobionego w łuk.

Zabytkowa studnia ukryta na kolejne miesiące

W związku z decyzją konserwatora miasto zakończyło inwestycję, a działania dotyczące studni zaplanowano na następny rok. Przez konieczność odbudowy studni w projekcie przebudowy placu wykonano korekty projektowanych nasadzeń drzew i krzewów oraz ustawienia ławek. Jak wyjaśniał przedstawiciel ZDKiUM:

- Musieliśmy wprowadzić dodatkowe rozwiązanie projektowe i za zgodą konserwatora warunkowo zakończyć i oddać wykonany plac, ale na pewno w 2022 roku wykonać prace dotyczące znalezionej studni, czyli ją oczyścić, wynieść ponad poziom gruntu, wykonać granitową cembrowinę, wykonać zadaszenie i zabezpieczyć całość.

Studnię do czasu podjęcia prac ukryto - została zabezpieczona betonową płytą i nawierzchnią przez co nie była widoczna dla odwiedzających plac zabaw i teren rekreacyjny przy nim. Otwór studni ma głębokość kilku metrów, może nawet 10 metrów i jest zamulony. Szczegóły dotyczące parametrów studni znane będą dopiero po jej oczyszczeniu, czyli w najbliższych tygodniach.

Zabytkowa studnia w Wałbrzychu - prace ruszyły. Co zaplanowano?

Miasto przygotowując się do odbudowy studni wystosowało w lutym 2022 zapytanie ofertowe dla zadania pn. "Odbudowa studni w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Utworzenie przestrzeni publicznej w rejonie ul. Kilińskiego w Śródmieściu w ramach rewitalizacji”. Postępowanie unieważniono, ponieważ jedyny oferent, który się zgłosił ocenił wartość prac na kwotę wyższą niż 90 tys. zł, a tyle maksymalnie miasto przeznaczyło na ten cel. Wiosną wystosowano kolejne zapytanie ofertowe i udało się wyłonić wykonawcę prac.

W pierwszych dniach lipca w okolicy nowo powstałego placu zabaw, w miejscu gdzie krył się niespodziewany walor Śródmieścia ustawiono pełne ogrodzenie. Wykonawca odbudowy zabytkowej studni zaczął prace (zobaczcie zdjęcia).

Zgodnie z dokumentacją odbudowa zabytkowej studni zlokalizowanej w Wałbrzychu na działce 386/4, obr. 27 Śródmieście obejmuje:

  • roboty rozbiórkowe,
  • oczyszczenie studni,
  • budowę cembrowiny,
  • wykonanie i montaż kraty kutej z włazem rewizyjnym
  • i odtworzenie nawierzchni wokół studni

.
Zdecydowano się na wykonanie cembrowiny studni z bloków kamiennych, łukowych, surowo-łupanych z granitu w kolorze szaro-rudym, w układzie rzędowym. Bloki o wymiarach ~25x25x80 cm. Cembrowina zwieńczona będzie płytą z identycznego materiału o grubości 10 cm i szerokości 35 cm.

Prace prowadzi firma Katanga Grzegorz Kwapisiewicz Sp. z o.o. z Parszowa. Umowę podpisano w ostatnich dniach maja, zgodnie z nią prace powinny zostać zakończone w ciągu 60 dni. Ten remont w przybliżeniu kosztować ma 88,5 tys. zł, działania mają potrwać do końca lipca.

Odkrycie w centrum Wałbrzycha! Zabytkowa studnia w odbudowie [ZDJĘCIA]

Przypominamy informację i zdjęcia z otwarcia placu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto