Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klasyka światowego kina w wyobrażeniach polskich artystów plastyków

Artur Szałkowski, fot. Artur Szałkowski
Na wystawie w Bibliotece pod Atlantami można zobaczyć plakaty polskich artystów do takich klasyków jak m.in.: Ojciec chrzestny, Gwiezdne wojny, czy Omen.

Na wystawie w galerii Biblioteki pod Atlantami, zaprezentowano kilkadziesiąt plakatów filmowych, powstałych w latach 60., 70. i 80. XX wieku. Ich autorami są artyści zaliczani do słynnej na całym świecie polskiej szkoły plakatu. Tym mianem określano grupę artystów, którzy tworzyli plakaty reklamujące np. filmy, spektakle teatralne, czy przedstawienia cyrkowe. Najwybitniejszymi przedstawicielami polskiej szkoły plakatu byli m.in.: Eryk Lipiński, Franciszek Starowieyski, Walerian Borowczyk, czy Jan Młodożeniec.

Dzisiaj może wydać się to nieprawdopodobne, ale jeszcze w latach 80. klasyki światowego kina, które wchodziły na ekrany polskich kin, miały plakaty reklamowe, które tworzyli polscy artyści. Na wystawie w Bibliotece pod Atlantami w Wałbrzychu można zobaczyć np. plakaty do takich hitów jak: Gwiezdne wojny, Chinatown, Czas apokalipsy, Rocky, Omen, czy Dziecko Rosemary. Eksponaty prezentowane na wystawie, pochodzą ze zbiorów Działu Dokumentów Życia Społecznego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gluszyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto