Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fregata z Zagórza i OSiR-Świebodzice w LOT AW!

red.
OSiR Świebodzice w LOT AW/Użyczone
Do grona członków stowarzyszonych w Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej dołączyły dwa kolejne, bardzo ważne turystycznie podmioty w naszym regionie: Hotel i Restauracja „Fregata” w Zagórzu Śląskim (Fregata Pensjonat) oraz OSiR Świebodzice. LOT AW liczy już 35 członków

-Mamy duże przekonanie, że wspólne działania turystyczne przynoszą największe korzyści. Witamy na pokładzie LOT AW Fregatę z Zagórza i świebodzicki OSiR. Nasze stowarzyszenie liczy już 35 członków – mówi prezes LOT AW Anna Żabska.

Hotel i Restauracja „Fregata” w Zagórzu Śląskim to obiekt o długiej historii. Zbudowany został pierwotnie jako parterowe schronisko w 1914 roku i od tej pory gości u siebie turystów i podróżników, którzy przybyli w te strony, by zaznać wypoczynku tuż nad brzegiem Jeziora Bystrzyckiego z pięknym widokiem na zaporę - zabytek techniki.

Wielka powódź z 1897 roku skłoniła władze śląskiej prowincji do poprawy ochrony przeciwpowodziowej regionu. Trzy lata później podjęły one decyzję o budowie zapory wodnej i zbiornika retencyjnego na Bystrzycy w rejonie zalanej wsi. Śląska Dolina /Schlesiertal/. Przygotowania przedłużały się, stąd właściwe roboty ruszyły dopiero w 1911 roku. Całość w tym elektrownię wodną w Lubachowie, oddano do użytku w 1917 roku. Przy nowej drodze biegnącej wzdłuż niecki planowanego zalewu powstało w tym czasie skromne schronisko Schlesiertalbaude, którego oficjalne otwarcie miało miejsce 1 października 1914 roku. Jego gospodarz Alfons Arndt /ur. W 1880 roku/ miał spore doświadczenie w zarządzaniu podobnymi obiektami, ponieważ wcześniej prowadził m.in. słynącą z dobrej kuchni gospodę Zur Talmuhle w Śląskiej Dolinie oraz Kantynę w Lubachowie. Uchodził zresztą za człowieka rozważnego i skutecznego w działaniu.

Arndt został wkrótce powołany do służby wojskowej . Przez ten czas interesem zawiadywały wspólnie jego żona i siostra. Wojenna rzeczywistość z pewnością nie ułatwiała tego zadania, niemniej gospoda cieszyła się sporą popularnością /szczególnie w niedzielę/, co pozwoliło im uzyskiwać niewielkie wpływy. Po zakończeniu Wielkiej Wojny gospodarz powrócił nad Jezioro Bystrzyckie i rozbudował schronisko. Nowa część, choć drewniana i niewyszukana w formie, przyczyniła się do zwiększenia liczby miejsc gastronomicznych. Interes kwitł, co pozwoliło Arndtowi przygotować się do całkowitej przebudowy obiektu. Wszystkie wcześniejsze zabudowania rozebrano, a w ich miejscu wzniesiono duże, nowoczesne i murowane schronisko, które zostało uruchomione latem 1926 roku. Piętrowy budynek z użytkowym poddaszem i kopertowym dachem przetrwał z niewielkimi modyfikacjami do dziś. Zachowały się również parterowe przybudówki, które pierwotnie były otwarte od strony zalewu. Znajdowały się w nich stoliki przeznaczone dla klientów Restauracji, mieszczącej się na parterze schroniska. Do obiektu należał przestronny taras, na którym ustawiono kolejne rzędy stolików. Arndt zainwestował również w nadbrzeże i przystań z wypożyczalnią łódek. Przy ,,Schlesiertalbaude,, cumował też niewielki statek pasażerski pływający po jeziorze.

Schronisko było bardzo popularne. W 1934 roku oferowano w nim 8 pokoi gościnnych z 12 łóżkami, dwa lata później – 11 pokoi z 16 miejscami noclegowymi. Budynku w tym czasie nie rozbudowano, różnica mogła zatem wyniknąć z zagospodarowania poddasza. Pensjonat był nowocześnie wyposażony, m.in. w centralne ogrzewanie i łazienki. Nie należał również do najtańszych. W 1934 roku żądano za łóżko poza sezonem 1,50-2,25 RM, w sezonie 1,75-2,50 RM. Z wyżywieniem było odpowiednio drożej: poza sezonem 3,75-4,50 RM, w sezonie 4,50-5,00 RM. Z części pokoi rozciągał się piękny widok na Jezioro Bystrzyckie. Gościom polecano świeże pstrągi, wspominano również o braku komarów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się ,,Schlesiertalbaude,, w sezonie letnim, kiedy ściągali tam miłośnicy sportów wodnych i kąpieli słonecznych. Wypoczynkowy charakter obiektu podtrzymywano również po 1945 roku. Do dziś funkcjonuje w nim pensjonat ,,FREGATA”.

OSiR Świebodzice Sp. z o.o. istnieje od 2013 r. Wcześniej od 1975 r. funkcjonował jako jednostka budżetowa pod nazwą Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach. OSiR Świebodzice Sp. z o.o. to jedna z najprężniej działających jednostek w regionie świadcząca usługi w zakresie sportu, rekreacji, rehabilitacji, kultury i szeroko rozumianej rozrywki.

W skład kompleksu wchodzi m.in. Wodne Centrum Rekreacji, największy zespół basenów otwartych na Dolnym Śląsku, kręgielnia i skatepark. Brodzik ze zjeżdżalnią w kształcie rybki, parasol wodny, multimedialna zjeżdżalnia z pomiarem czasu i prędkości oraz wodny plac zabaw to miejsca uwielbiane przez dzieci. Malowniczo położone tereny do plażowania oraz boisko do plażowej piłki siatkowej, nożnej i ręcznej to dodatkowe atrakcyjne miejsca dla wypoczywających na otwartym basenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fregata z Zagórza i OSiR-Świebodzice w LOT AW! - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na gluszyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto