Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny materiałów budowlanych ciągle rosną, ale coraz wolniej. Kiedy zaczną spadać?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Między 2017 a 2020 rokiem koszt budowy domu wzrósł o ok. 25 proc., za co w dużej mierze odpowiadały drożejące materiały budowlane.
Między 2017 a 2020 rokiem koszt budowy domu wzrósł o ok. 25 proc., za co w dużej mierze odpowiadały drożejące materiały budowlane. 123RF.com
W czasie pandemii materiały budowlane nadal drożały, choć coraz wolniej. Podwyżki wiążą się najprawdopodobniej m.in. z dużą aktywnością deweloperów.

Ceny materiałów budowlanych stale rosły od stycznia do października 2020 r. i dziś są nawet o 8 proc. wyższe niż przed rokiem – podał serwis RynekPierwotny.pl na podstawie danych grupy PBS. Na 20 grup produktowych tylko w trzech było taniej niż w 2019 r. Zarazem jednak wzrost cen jest coraz wolniejszy, co daje szansę na obniżki w 2021 r.

Ceny materiałów budowlanych w 2020 r. Podwyżki mimo pandemii

Koszt zakupu materiałów budowlanych to jeden z głównych wydatków, jakie ponosi inwestor budujący dom lub mieszkania. To właśnie podwyżki na rynku materiałów są w dużej części odpowiedzialne za rosnące od kilku lat ceny mieszkań. Również budowa domu jest z tego powodu coraz droższa – jak podaje serwis kb.pl, postawienie 100-metrowego domu parterowego (bez wykończenia) to dziś wydatek rzędu 273 tys. zł.

Jak pokazują dane Grupy PBS, 17 z 20 grup materiałów budowlanych podrożało od stycznia do października 2020 r. Najbardziej poszły w górę ceny cementu i wapna, które są dziś o 8 proc. droższe niż przed rokiem. Wyposażenie wnętrz i sprzęt AGD kosztują o 3,2 proc. więcej, a produkty z zakresu instalacji i ogrzewania – o 2,8 proc. więcej. W czasie pandemii rosły też ceny m.in. płytek, stolarki, chemii budowlanej, materiałów oświetleniowych oraz narzędzi.

ceny materiałów budowlanych
Zmiany cen materiałów budowlanych między październikiem 2019 r. a październikiem 2020 r. RynekPierwotny.pl, Grupa PBS

Jeśli chodzi o obniżki, tylko trzy grupy materiałów budowlanych potaniały. Były to ściany i kominy (o 3,8 proc.), izolacje termiczne (o 3 proc.) oraz produkty związane z otoczeniem domu (o 1 proc.).

Zdaniem ekspertów serwisu RynekPierwotny.pl ceny materiałów budowlanych rosły m.in. z powodu dużej aktywności deweloperów, którzy mimo pandemii rozpoczynali wiele budów i planowali kolejne. We wrześniu 2020 r. padł nawet historyczny rekord: 26 232 mieszkania i domy w budowie. Oznacza to, że producenci materiałów budowlanych mogą spodziewać się dobrej sprzedaży nawet w czasach koronawirusa – i nie muszą obniżać cen.

Materiały budowlane drożeją coraz wolniej. Kiedy zaczną tanieć?

Mimo dużej aktywności deweloperów branża budowlana odczuła jednak w 2020 skutki pandemii. Jak wykazał niedawny raport Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, w całej Polsce rozpoczęło się spowolnienie w inwestycjach, które potrwa najpewniej przez cały 2021 rok. Bez wątpienia wpłynie to na ceny materiałów budowlanych, a pierwsze tego sygnały już widać.

Jak pokazują dane Grupy PSB, przez ostatni rok materiały budowlane co prawda stale drożały, ale coraz wolniej. Pod koniec 2019 r. średnia dynamika zmian cen materiałów sięgała 4 proc., dziś już tylko nieco ponad 1 proc. Jak prognozują eksperci serwisu RynekPierwotny.pl:

  • w ciągu najbliższego półrocza wzrost cen powinien wyhamować,
  • w drugiej połowie 2021 r. ceny powinny zacząć spadać.
ceny materiałów budowlanych
Zmiany średniej dynamiki cen materiałów budowlanych. RynekPierwotny.pl, Grupa PBS

Jak podkreślono, spowolnienie w gospodarce powinno zmotywować producentów i dystrybutorów do obniżek, żeby utrzymać sprzedaż – co z pewnością ucieszy osoby budujące dom. Jednak z drugiej strony wysoka inflacja sprawi, że na rekordowe obniżki raczej nie ma co liczyć. Dopóki trwa pandemia, sytuacja pozostanie zatem niepewna.

[QUIZ] Więźba, poziomica, spocznik... Czy dogadasz się na budowie?

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny materiałów budowlanych ciągle rosną, ale coraz wolniej. Kiedy zaczną spadać? - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto