Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa wieży widokowej w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu: Czy osuwisko u podnóża jest niebezpieczne? - zdjęcia

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Wideo
od 16 lat
Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu rośnie z dnia na dzień. W ostatnich dniach września mieszkańcy Wałbrzycha i turyści obserwujący postępy w tej budowie z niepokojem spoglądają na powstającą podstawę obiektu. Z części wzgórza zdaje osuwać się grunt. Czy to wpłynie na termin i koszty tej ważnej turystycznej inwestycji? Prezydent Wałbrzycha skomentował tę kwestię.

Spis treści

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu w budowie. Czy to osuwisko jest niebezpieczne?

Mieszkańcy Wałbrzycha i turyści śledzą najnowsze doniesienia o budowie nowej wieży widokowej w parku Sobieskiego. Obiekt ten ma szansę być turystycznym hitem przyszłorocznego sezonu turystycznego. Szeroko komentowano powstający projekt budowy wieży, wyłonienie wykonawcy i sam proces inwestycyjny od wycinki drzew na placu budowy po wykonanie fundamentu oraz montaż ogromnych elementów konstrukcyjnych. Są tacy, którzy postępy w pracach obserwują podczas regularnych spacerów po wałbrzyskim parku.

- Ostatnio zauważyłam, że u podnóża wieży utworzyło się osuwisko z kamieni. Skały są zabezpieczane, ale okruchy nadal opadają. Obawiam się, że to może wpłynąć na budowę wieży - komentuje pani Katarzyna, nasza Czytelniczka ze Śródmieścia.

Mieszkanka Wałbrzycha spaceruje alejką przy Harcówce bardzo często, zwykle w towarzystwie wnuczki. W niedzielne popołudnie zauważyła osuwające się skały i bardzo ją to zaniepokoiło.

- Trzymam kciuki za wykonawcę i mam nadzieję, że uda mu się skończyć prace jak najszybciej. Na pewno przyjdę na jej otwarcie - zapowiada nasza Czytelniczka.

Po sygnale od pani Katarzyny sprawdziliśmy podane przez nią informacje. Istotnie, grunt na stoku Góry Powstańców od strony al. Puchalskiego, czyli tam gdzie stoi baza wieży, wygląda inaczej niż w ostatnich tygodniach. W miejscu, gdzie wykonawca podczas prac przygotowawczych placu budowy rozkruszał skalne podłoże są teraz dodatkowe siatki zabezpieczające. Można odnieść wrażenie, iż na szczycie i stoku przy alei na skutek erozji gleby znajduje się cieńsza warstwa podłoża.

Budowa wieży widokowej w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu: Czy osuwisko u podnóża jest niebezpieczne? - zdjęcia
Mieszkanka Wałbrzycha spaceruje alejką przy Harcówce bardzo często, zwykle w towarzystwie wnuczki. Elżbieta Węgrzyn

Zobaczcie nasze relacje z budowy wieży. Rośnie z dnia na dzień!

Prezydent Wałbrzycha uspokaja - wieża jest bardzo stabilna

Jak przekonuje Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, stabilność gruntu, na którym staje wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu została sprawdzona i obserwowane zmiany wokół bazy powstającego obiektu nie stanowią zagrożenia dla tej inwestycji.

- Nie, wieża jest posadowiona głęboko w ziemi w filarach, które są ustawione wiele metrów w skalne podnóże, tak że myślę, że to niema żadnego związku z tym i na pewno nie ma zagrożenia dla czegokolwiek - wyjaśnia włodarz Wałbrzycha.

Prezydent przekonuje, iż nie będzie konieczności tworzenia dodatkowych wzmocnień.

- Myślę, że nie będzie takiej potrzeby - zaznacza i dodaje, że obserwowane okruchy skalne mogą być związane z innymi działaniami wykonawcy na placu budowy. - Tam jeżdżą jednak: ciężki sprzęt, koparki - dodaje.

Budowa wieży widokowej w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu: Czy osuwisko u podnóża jest niebezpieczne? - zdjęcia
Elżbieta Węgrzyn

Prezydent Wałbrzycha często odwiedza wszystkie miejskie place budowy i rozmawia z inżynierami - ekspertami wykonawców, również firmy budującej wieżę - Heli Factor Sp. z o.o. z Warszawy.

- Wiem jak ta wieża jest posadowiona, a jest posadowiona - właściwie czasami mam wrażenie - nawet za bardzo solidnie, co kosztuje oczywiście - komentuje prezydent Roman Szełemej.

Istotnie, budowa tej niezwykłej i niepowtarzalnej atrakcji turystycznej ma kosztować 10,169 mln zł, a nadzór zastępstwa inwestycyjnego przedsiębiorstwa „Inwestbud” Sp. z o.o. z Wałbrzycha to dodatkowy wydatek 153 750 zł. Do tego trzeba też dodać koszt powstania projektu. Zadanie to finansowane jest z budżetu Miasta Wałbrzycha, zostało też dofinansowane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich.

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu - przyszły turystyczny hit w liczbach

  • Zgodnie z projektem budowana jest 37,5-metrowa wieża z platformami widokowymi rozmieszczonymi na kilku poziomach połączone z poziomem terenu i ze sobą ciągami schodów oraz rampami.
  • Wieża jest budowania na Górze Powstańców (497 m n.p.m.) w Parku Sobieskiego w okolicy schroniska PTTK Harcówka;
  • Koncepcję wieży zawdzięczamy architektom z ISBA Grupy Projektowej sp. z o.o. z Wrocławia i ona też przygotowała projekt budowlany, techniczny i wykonawczy obiektu, a także koncepcję zagospodarowania terenu wokół, wraz z istotnymi dla parku działaniami dotyczącymi zieleni.
  • Wieża nawiązuje swoim kształtem do przemysłowej tradycji Wałbrzycha. Ma przypominać chłodnię kominową, będzie też zbliżona formą do Wieży Ekologicznej przy Starej Kopalni;
  • Wieża będzie mieć 6 tarasów oraz poziom zerowy, czyli 6 tarasów widokowych oraz parter;
  • Powierzchnia zabudowy obiektu widokowego to 600,00 m², a powierzchnia użytkowa 996,00 m²
  • Wymiary wieży w rzucie wynoszą 25,2 x 14,5 x 24,1 x 14,5 x 25,4 x 13,2 metrów;
  • obiekt ten stanie się nowym punktem charakterystycznym widocznym z całej okolicy. Zaprojektowana jest tak, aby z każdego z poziomów tarasów widokowych zapewnić atrakcyjne widoki ponad koronami drzew, m.in. na miejską Starówkę.
  • W wieża wykonana będzie na planie sześciokąta foremnego, co doskonale widać było po kształcie fundamentów.
  • Tarasy wykonane będą z ocynkowanej stali, a całość otoczona będzie siatką z oknami widokowymi;
  • Według projektu wieża nie będzie użytkowana po zmroku, nie zaplanowano innego oświetlenia niż architektoniczne i iluminacyjne.
  • Zgodnie z pierwotną koncepcją wieży, będziemy na nią wchodzić schodami, ale będzie możliwość wykonania na nią dodatkowo windy. Realizowany projekt wykonawczy nie objął tego elementu.
  • Zgodnie z dokumentacją przetargową, projektujący przyjął ,iż ze względów bezpieczeństwa na wieży przebywać będzie mogło łącznie maksymalnie 630 osób. Maksymalne obłożenie 240 osób na platformie wejściowej i pierwszej od doły to 240 osób, a na wyżej położonych tarasach widokowych - maksymalnie 30 osób.
  • Wykonawca zobowiązany jest do wykonania prac w nieprzekraczalnym terminie 13 miesięcy od dnia podpisania umowy, czyli do marca 2024, jednak firmie bardzo zależy na szybkim ukończeniu prac. Mówi się o możliwości ukończenia ich nawet jesienią 2023.

Zobaczcie najnowsze zdjęcia z budowy wieży widokowej w parku Sobieskiego w Wałbrzychu

Mieszkańcy Wałbrzycha i turyści śledzą najnowsze doniesienia o budowie nowej wieży widokowej w parku Sobieskiego.

Budowa wieży widokowej w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu: Czy...

Budowa wieży - historyczne zdjęcia z czerwca 2023 - zobaczcie video

od 16 lat

Gdzie dokładnie mieści się Harcówka? MAPA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budowa wieży widokowej w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu: Czy osuwisko u podnóża jest niebezpieczne? - zdjęcia - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na gluszyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto