Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będą kontrolować, kto się nielegalnie podłączył do kanalizacji

Artur Szałkowski
Dariusz Gdesz
W 2012 roku pracownicy wałbrzyskich Wodociągów przeprowadzali kontrole w dzielnicach: Poniatów oraz Konradów. Ich efekt jest zdumiewający.

– Kontrole te ujawniły około 200 przypadków nielegalnego odprowadzania ścieków do kolektorów sanitarnych, a nawet kanalizacji burzowej – mówi Marek Mielniczuk, przewodniczący zarządu Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji.

Sprawy nielegalnego odprowadzania ścieków z posesji do kanalizacji deszczowej, zostały zgłoszone przez Zarząd Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu, inspektorom ochrony środowiska. Osoby odpowiedzialne za nielegalne podłączenia mogą być ukarane grzywnami. Ich wysokość może sięgać nawet 10 tys. zł. Na tym pracownicy wodociągów nie zamierzają poprzestać. W tym roku mają być prowadzone kolejne kontrole, pod kątem nielegalnych przyłączy kanalizacyjnych. Pod lupę zostaną wzięte m.in. posesje na terenie Śródmieścia. Wykrywanie nielegalnych przyłączy będzie przeprowadzane metodą zadymiania kanalizacji. Jest ona niezawodna i od razu wskazuje miejsce nielegalnego podpięcia się do kanalizacji.

– Ponad 300 mln zł kosztowały inwestycje związane z budową i modernizacją kanalizacji oraz oczyszczalni ścieków w ramach unijnego programu ISPA, które realizowano na terenach gmin zrzeszonych w Wałbrzyskim Związku Wodociągów i Kanalizacji – wyjaśnia Tomasz Pluta, rzecznik prasowy Wałbrzyskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. – Teraz do 2015 roku musimy udowodnić, że przyniósł on zamierzony efekt ekologiczny.

Dlatego do tego czasu właściciele wszystkich posesji będą zobligowani do podłączenia ich do kanalizacji miejskiej. Wyjątek stanowią nieruchomości, gdzie jest to niemożliwe z przyczyn technicznych lub koszt przedsięwzięcia jest nieopłacalny. Taka sytuacja jest m.in. na ul. Kochanowskiego w Wałbrzychu. Ze względu na skalisty grunt, z przyczyn ekonomicznych zrezygnowano tam z układania kanalizacji. W takich przypadkach obok posesji będą musiały funkcjonować szczelne zbiorniki na płynne nieczystości. Natomiast ich właściciele lub zarządcy będą kontrolowani pod kątem posiadania umów z firmami świadczącymi usługi asenizacyjne. Do kanalizacji nie będą musiały być również przyłączane posesje z przydomowymi oczyszczalniami.
Artykuł został opublikowany w Panoramie Wałbrzyskiej 26 lutego 2013 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gluszyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto