Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aktualne ceny warzyw i owoców na ostatnim wałbrzyskim targowisku na Piaskowej Górze [ZDJĘCIA]

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Czy robienie zakupów na targowisku mieszkańcy Wałbrzycha uważają nadal za modne i korzystne dla portfeli? Sprawdziliśmy aktualne ceny warzyw sezonowych i owoców na ostatnim targowisku, na styku ul. Broniewskiego i Kusocińskiego w dzielnicy Piaskowa Góra. Zobaczcie koniecznie! Przypominamy też gdzie można handlować na terenie Wałbrzycha.

Dlaczego w Wałbrzychu umierają targowiska?

Wałbrzyskie targowiska, gdzie można kupić nie tylko ubrania i drobne sprzęty, ale też warzywa i owoce, powoli odchodzą do przeszłości. Kupcy narzekają na konkurencję marketów, gdzie sprzedawane warzywa i owoce mają często niższe ceny, a ceny tych artykułów w osiedlowych sklepikach bywają zbliżone do tych oferowanych na straganach pod chmurką na targowisku. Trudno by znacząco od siebie odbiegały, skoro produkty oferowane w osiedlowych sklepach i na straganach pochodzą z tego samego źródła - z giełdy we Wrocławiu i ewentualnie Rynku Hurtowego w Wałbrzychu. W takiej sytuacji stragani z warzywami rzadko kuszą cenami.

Aktualne ceny warzyw i owoców na ostatnim wałbrzyskim targowisku na Piaskowej Górze [ZDJĘCIA]
Elżbieta Węgrzyn

Niektórzy kupcy z ostatniego wałbrzyskiego targowiska przyznają, że współpracują dodatkowo z lokalnymi sadownikami i właścicielami plantacji. Ci zaś mają sieć swoich pojedynczych stoisk z owocami sezonowymi ustawianych w atrakcyjnych punktach na terenie całego Wałbrzycha i powiatu, zatem targowisko nie jest im potrzebne.
W okolicy Wałbrzycha choć jest coraz mniej targowisk, to nadal regularnie odbywają się Targi Zdrowej Żywności. Organizowane są ona w Świdnicy oraz raz w miesiącu - w wybraną niedzielę - w Strudze (Stare Bogaczowice). Jednak incydentalne targi nie są miejscem, gdzie wałbrzyszanie zaopatrują się w pomidory czy jabłka.

Aktualne ceny warzyw i owoców na ostatnim wałbrzyskim targowisku na Piaskowej Górze [ZDJĘCIA]
Elżbieta Węgrzyn

Weekendowe targowisko dla rolników w Wałbrzychu

Jest jeszcze kwestia handlu płodami rolnymi przez rolników. Wiosną bieżącego roku Rada Miejska Wałbrzycha przyjęła uchwałę, w której wskazano plac, na którym w piątki i soboty swoimi płodami rolnymi, przetworami i dziczyzną mogą nieodpłatnie handlować rolnicy i ich rodziny. Jako miejsce przeznaczone do tej działalności wskazano parking przy ul. Kasztanowej w Śródmieściu położony w sąsiedztwie do dawnego kultowego Zielonego Rynku. Przypominamy reguły tego handlu wyznaczone przez lokalne prawo.

- Transakcje tam mogą się odbywać jedynie w piątki i soboty w godz. 7 - 16,
- handlować mogą rolnicy i ich domownicy,
- a oferować mogą produkty rolne lub spożywcze, rękodzielnicze wytworzone w gospodarstwie, runo leśne i dziczyznę, a także produkty przetworzone z przeznaczeniem do spożycia m.in. przetwory,
- Handel może odbywać się z pojazdu lub "z ręki".
- W miejscu do handlu mogą znajdować się jedynie pojazdy, z których prowadzona jest sprzedaż towarów oraz samochody służące do ich transportu.
- Sprzedający ma obowiązek zapewnić w czasie sprzedaży utrzymanie czystości i porządku w miejscu sprzedaży i jego bezpośrednim sąsiedztwie. Po zakończeniu sprzedaży sprzedający są zobowiązani uporządkować zajmowane miejsce handlu, a niesprzedane towary i powstałe odpady zabrać ze sobą.
- Nieprawidłowości i zagrożenia powstałe w miejscu prowadzenia handlu należy zgłaszać do dyżurnego Straży Miejskiej w Wałbrzychu – tel. 74 64 44 840 lub pod tel. alarmowy 986. Kontrolę prowadzenia handlu zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie może prowadzić
- Zarządzający placem parkingowym lub funkcjonariusz Straży Miejskiej w Wałbrzychu.

Aktualne ceny warzyw i owoców na ostatnim wałbrzyskim targowisku na Piaskowej Górze [ZDJĘCIA]
Elżbieta Węgrzyn

Od marca, kiedy uchwała ta zaczęła obowiązywać do lata nie dostrzegliśmy na wskazanym placu targowym ruchu, jedyne regularne targi w tym miejscu dotyczą dni poprzedzających 1 listopada. Wówczas na parkingu przy ul. Kasztanowej można kupić kwiaty, wiązanki oraz chryzantemy cięte.

Targowiska dawne i współczesne w Wałbrzychu

Targowisko PSS Społem zwane "Zielonym Rynkiem" przy ul. 1 Maja w Wałbrzychu zostało sprzedane i przygotowano projekt budowy tu apartamentowca. Ostatnio właściciel gruntu zdecydował się jego ponowną sprzedaż, tym razem z koncepcją zagospodarowania, projektem i kompletem pozwoleń.
Pisaliśmy o tym

Hale targowe i bazary zadaszone. Powstały:

  • przy ul. Nowy Świat,
  • przy ul. Husarskiej na Podzamczu
  • Manhatan I i Manhatan II na Piaskowej Górze
  • i Abacus przy ul. Kusocińskiego na Piaskowej Górze.

To punkty powstałe w miejscach dawnych targowisk na wolnym powietrzu. Ich pozostałościami są niewielkie, liczące - kilka do kilkunastu stanowisk miejsca handlu:

  • przy ul. Kusocińskiego - Broniewskiego z warzywami i owocami, a także w sezonie sadzonkami roślin (prezentujemy właśnie ceny warzyw i owoców z tych straganów),
  • przy ul. Słowackiego - Nowy Świat. Tutaj sprzedawane są przede wszystkim ubrania, bielizna i buty,
  • inne pojedyncze miejsca handlu m.in. na Białym Kamieniu w okolicy "mijanki".

Zobacz galerię zdjęć warzyw i owoców z aktualnymi cenami

Aktualne ceny warzyw i owoców na ostatnim wałbrzyskim targow...

polecamy również

Sadzonki kwiatów i warzyw idealne na balkon - zdjęcia i ceny

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto