Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

24 marca odbędą się wybory do Rady Powiatu Wałbrzyskiego

Artur Szałkowski
Na zdjęciu Rada Powiatu Wałbrzyskiego poprzedniej kadencji
Na zdjęciu Rada Powiatu Wałbrzyskiego poprzedniej kadencji Dariusz Gdesz
Siedem komitetów wyborczych zarejestrowała listy swoich kandydatów na radnych powiatowych. Niektóre nazwiska budzą emocje wyborców

W niedzielę 24 marca, odbędą się przedterminowe wybory do Rady Powiatu Wałbrzyskiego. Dotychczasowa rada została rozwiązana z początkiem 2013 roku, po tym jak Wałbrzych odzyskał prawa grodzkie i został wyłączony ze struktur wałbrzyskiego powiatu ziemskiego. Mieszkańcy ośmiu gmin powiatu wałbrzyskiego: Boguszowa-Gorce, Czarnego Boru, Głuszycy, Jedliny-Zdroju, Mieroszowa, Starych Bogaczowic, Szczawna-Zdroju oraz Walimia, dokonają wyboru 17 nowych radnych powiatowych.

W czwartek 28 lutego minął ostateczny termin związany ze zgłoszeniem list kandydatów na radnych lub uzupełnieniem wykrytych w nich braków, przez siedem komitetów wyborczych. Zatwierdzone listy kandydatów na radnych powiatu wałbrzyskiego, trafiły na stronę internetową Państwowej Komisji Wyborczej i zaczęły budzić emocje wśród wyborców.

Sprawa dotyczy adnotacji o pracy bądź współpracy z organami bezpieczeństwa państwa, która znajduje się przy nazwiskach trzech kandydatów na radnych powiatowych. Dwaj kandydaci ubiegają się o mandaty radnych z Komitetu Wyborczego Wyborców Razem dla Powiatu, w okręgu wyborczym nr 1 (Boguszów-Gorce). Trzeci kandydat startuje w okręgu wyborczym nr 4 (Czarny Bór, Mieroszów) z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Wałbrzyska Wspólnota Samorządowa.

– Przyznanie się do współpracy z organami bezpieczeństwa państwa jest obowiązkiem osoby ubiegającej się np. o mandat radnego – mówi Emilia Dorsz, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Wałbrzychu. – Gdyby zataił tę informację, musiałby się liczyć z tym, że zostanie uznany za kłamcę lustracyjnego. Wówczas to przekreśliłoby jego start w wyborach.

Nie mniejsze emocja niż adnotacje o pracy lub współpracy z organami bezpieczeństwa, wywołują wśród wyborców informacje o zmianie miejsca zameldowania kilku wałbrzyszan, którzy byli już radnymi powiatu wałbrzyskiego. Po odzyskaniu przez Wałbrzych grodzkości, miasto stało się samodzielnym powiatem i nie ma już reprezentantów w Radzie Powiatu Wałbrzyskiego. Wśród osób, które dotychczas reprezentowały Wałbrzych w radzie powiatu, a obecnie startują z innych gmin jest m.in. Longin Rosiak. W przedterminowych wyborach do Rady Powiatu Wałbrzyskiego startuje jako mieszkaniec Dziećmorowic w okręgu nr 2 z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Wałbrzyska Wspólnota Samorządowa.

– Nie widzę w tym nic nadzwyczajnego. W Radzie Miejskiej Wałbrzycha jedna z radnych też nie mieszka w Wałbrzychu, tylko w Szczawnie-Zdroju – wyjaśnia Longin Rosiak, kandydat na radnego powiatu wałbrzyskiego. – Wyborcy będą głosowali na kandydata, a nie miejsce jego zameldowania.

Powiat wałbrzyski został podzielony na cztery okręgi wyborcze. Okręg nr 1 Boguszów-Gorce. Okręg nr 2 Jedlina-Zdrój, Głuszyca i Walim. Okręg nr 3 Szczawno-Zdrój i Stare Bogaczowice. Okręg nr 4 Czarny Bór i Mieroszów.
Artykuł został opublikowany w Panoramie Wałbrzyskiej 5 marca 2013 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gluszyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto