Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kawiarnia i wieża widokowa na Chełmcu 100 lat temu. Był tu nawet basen, a planowano ośrodek sportów zimowych. Zobacz ZDJĘCIA

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Tak wyglądała wieża widokowa i kawiarnia na Chełmcu 100 lat temu
Tak wyglądała wieża widokowa i kawiarnia na Chełmcu 100 lat temu Fotopolska.eu/Fundacja Księżnej Daisy
Chełmiec (851 m n.p.m) jest po Borowej najwyższym górskim szczytem w powiecie wałbrzyskim. Miejscem lubianym przez miejscowych i turystów, którzy chętnie zaglądają tutaj przez cały rok. Szczyt z ogromnym potencjałem i pechem do inwestycji... Przez ponad 100 lat różne władze miały różne pomysły na temat funkcjonowania tego miejsca. Od kawiarni, poprzez wieżę, schronisko z noclegami na 30 miejsc, ośrodek sportów zimowych oraz basen, który nawet tutaj powstał. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć Chełmca sprzed 100 lat!

Spis treści

Wieżę i gospodę na Chełmcu zbudowano w 1887 roku!

Zaczęło się od marzenia, a może nawet zachcianki Marii von Pless, żony księcia Hansa Heinrisia XI von Pless, która zapragnęła by na szczycie Chełmca (851 m n.p.m) stanęła licząca 22 metry wieża widokowa. Mąż postanowił spełnić życzenie pięknej żony i sfinansować budowę. Wieża powstawała w latach 1887-1888.

- Na początku wykonano na szczyt przecinkę od strony Szczawna Zdroju. Wieża, którą wybudowano z inicjatywy księcia Hansa Heinricha XI von Pless jest pomniejszoną repliką zamku Drachenfels nad Renem. Takie było życzenie księżnej Marii von Pless, żony inwestora. Materiał dowożono stosunkowo łagodna drogą z Boguszowa. Na otwarcie w dniu 5 sierpnia 1888 r., przybyło ok. 1000 osób, przy czym około 450 zdecydowało się wejść na wieżę, w której znajdowała się tablica orientacyjna z ponad 200 miejscowościami -

opowiada nam Mateusz Mykytyszyn, regionalista, prezes Fundacji Księżnej Daisy w Wałbrzychu.

Wieża widokowa i kawiarnia na Chełmcu 100 lat temu
Wieża na Chełmcu jest pomniejszoną repliką zamku Drachenfels nad Renem na zjdęciuFotopolska.eu/Fundacja Księżnej Daisy

Na Chełmcu organizowano festyny

Jak dodaje, podobne festyny powtarzano wiele razy, a turystów podejmowano w zbudowanej przy wieży niedużej restauracji. Prowadzenie uroczej knajpki na Chełmcu powierzono Heine i Augustowi Nafe, po których restauracją zarządzała ich córka Maria z mężem, Friedrichem Krollem.

- Już w następnym roku po zakończeniu prac, rozpoczęto budowę pokojów noclegowych w przyziemiu wieży. W latach 1936-37 powstałą droga dojazdowa na szczyt - dodaje Mykytyszyn.

Sporo o kawiarni, schronisku i wieży na szczycie Chełmca przeczytać można także na stronie RadioPolska.pl i fotopolska.pl. Ta ostatnia dokumentuje to, jak wyglądały miasta i miasteczka od chwili pojawienia się najstarszych informacji i wzmianek po czasy współczesne.

Wieża widokowa i kawiarnia na Chełmcu 100 lat temu
Tak wyglądała wieża widokowa i gospoda na Chełmcu 100 lat temu. Na zdjęciu wnętrze gospodyFotopolska.eu/Fundacja Księżnej Daisy

Jak opisuje, po wojnie wieża na Chełmcu stała opuszczona i powoli niszczała.

"Gestorem obiektu był Orbis, który dopiero w 1947 roku przekazał obiekt PTT. 10 sierpnia 1947 r na szczycie oddano do użytku wyremontowaną wieżę widokową oraz schronisko Na Chełmcu im. dr. Orłowicza - bez wody, prądu oraz linii telefonicznej. Dodać trzeba, że było to kameralne miejsce - przenocować mogło maksymalnie 10 osób". W tej formie zostało zamknięte w 1953 roku".

Chełmca pilnowało wojsko, nie można było wejść na szczyt

W tym samym czasie na szczycie Chełmca zbudowano obiekt stacji zagłuszeniowej Urzędu Bezpieczeństwa po to, by zagłuszać zachodnie rozgłośnie. Obiektu pilnowało wojsko, nie wpuszczano tutaj turystów. W 1957 roku zlikwidowano zagłuszarkę.

W planach był ośrodek sportów zimowych na Chełmcu. Zbudowano nawet basen

"Ponownie otwarto schronisko wykorzystując budynek zagłuszarki na schronisko na 30 miejsc. Tymczasem wieża widokowa niszczała - brakowało poręczy i barierek. Natomiast podjęto inicjatywę budowy na Chełmcu ośrodka sportów zimowych z wyciągiem narciarskim i trasami zjazdowymi, jednak wobec marnej frekwencji plany zarzucono, schronisko zlikwidowano, a w budynku d. zagłuszarki powstał ośrodek kolonijny, a na szczycie ulokowano także boisko i niewielki basen" - informuje fotopolska.pl

Współcześnie wieżą opiekowali się krótkofalowcy, a kilka lat temu przejął ją Urząd Miasta w Szczawnie - Zdroju i udostępnił turystom. Działa tutaj także niewielka knajpka.

Zobacz galerię zdjęć tego miejsca

Tak wyglądała wieża widokowa i kawiarnia na Chełmcu 100 lat temu

Kawiarnia i wieża widokowa na Chełmcu 100 lat temu. Był tu n...

Czytaj też
O współczesnej kawiarni na Chełmcu pisaliśmy w artykule poniżej, zobacz jak wygląda
Kawiarnia na Chełmcu i obłędne widoki z wieży. Zobaczcie, jak jest w środku i skorzystajcie do końca października!

Zobacz też

od 16 lat

Tutaj znajduje się wieża widokowa i kawiarnia na górze Chełmiec, zobacz na mapie poniżej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Kawiarnia i wieża widokowa na Chełmcu 100 lat temu. Był tu nawet basen, a planowano ośrodek sportów zimowych. Zobacz ZDJĘCIA - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na gluszyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto