ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie i zabiera pieniądze

W wyniku kontroli w oddziałach w Legnicy, Wałbrzychu i Wrocławiu do ZUS wróciło 731 tys. zł. Najwięcej pieniędzy, podobnie jak w ubiegłym roku, odzyskał legnicki oddział ZUS, bo ponad 322 tys. zł, wrocławski 188, a wałbrzyski blisko 59 tys. zł.

Każda osoba, która jest na zwolnieniu lekarskim może być skontrolowana przez ZUS aż dwukrotnie. Sprawdzane jest zarówno to czy osoba, która ma zwolnienie jest naprawdę chora oraz to, w jaki sposób je wykorzystuje.

– Kwota wypłat zakwestionowanych po kontroli ZUS jest w tym roku w skali kraju prawie dwa razy wyższa niż w tym samym okresie roku ubiegłego – mówi Iwona Kowalska, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Spadła natomiast znacznie liczba osób, którym Zakład obniżył świadczenie w wyniku utraty tytułu do ubezpieczenia, co świadczy o tym, że rzadziej bierzemy zwolnienie po utracie pracy – dodaje.
W I półroczu tego roku w całym kraju Zakład przeprowadził 241,1 tys. kontroli osób, które korzystały ze zwolnienia lekarskiego. Było to o blisko 25 tys. mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Decyzje wstrzymujących dalszą wypłatę świadczenia było blisko 15 tys., w porównaniu do nieco ponad 10,5 tys. w I półroczu roku ubiegłego.
Do czasu powszechnego wejścia w użycie elektronicznego zwolnienia lekarskiego, co stanie się 1 grudnia 2018 r., ZUS ma obowiązek obniżyć o 25 proc. świadczenie wszystkim tym, którzy w ciągu 7 dni nie dostarczą zwolnienia do pracodawcy lub ZUS-u. Świadczenie jest obniżane za każdy dzień zwłoki, począwszy od 8 dnia zwolnienia.
Łącznie, w I półroczu 2018 r. ZUS wstrzymał bądź obniżył świadczenia chorobowe na kwotę 98,1 mln zł.
W wyniku kontroli do ZUS na Dolnym Śląsku wróciło 731 110,20 zł.

Wrocław: odzyskano w wyniku kontroli: 188 289,45 zł.
Najwyższa kwota, która musiano zwrócić do ZUS to 14 680,21
Wałbrzych: odzyskano w wyniku kontroli: 58 896,70 zł
Najwyższa kwota, która musiano zwrócić do ZUS to 11 107,07
Legnica: odzyskano w wyniku kontroli: 322 886,19 zł
Najwyższa kwota, która musiano zwrócić do ZUS to 17 215,47

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.