Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Ujawniamy kulisy zimowego utrzymania ulic w mieście (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Za zimowe utrzymanie wałbrzyskich ulic odpowiada ALBA Dolny Śląsk, która ma podpisaną z miastem dwuletnią umowę
Za zimowe utrzymanie wałbrzyskich ulic odpowiada ALBA Dolny Śląsk, która ma podpisaną z miastem dwuletnią umowę Dariusz Gdesz
Od początku zimy na ulice miasta, podzielone na cztery kategorie odśnieżania, wysypano już około 1,1 tys. ton soli. W całodobowym pogotowiu jest 12 załóg pługosolarek oraz dyspozytorzy. Ponadto rezerwie jest dodatkowy sprzęt.

Z Markiem Śluzarem, dyrektorem operacyjnym ALBA Dolny Śląsk - firmy, z którą Wałbrzych ma podpisaną umowę na zimowe utrzymanie ulic, rozmawia Artur Szałkowski.

– Proszę ujawnić zakres obowiązków związanych z zimowym utrzymaniem wałbrzyskich ulic, który nakłada na ALBĘ Dolny Śląsk umowa zawarta z miastem.

– Gmina Wałbrzych zawarła z ALBĄ Dolny Śląsk dwuletnią umowę, która obowiązuje od początku listopada 2017 r. do końca października 2019 r. Zawarto w niej, że jezdnie w granicach administracyjnych Wałbrzycha są podzielono na cztery kategorie odśnieżania. W pierwszej są 93 i są ulokowane na głównych arteriach komunikacyjnych miasta oraz na drogach, po których kursują autobusy komunikacji miejskiej. Łącznie z pętlami autobusowymi i łącznikami. W drugiej kategorii zimowego utrzymania jest 78 ulic. Natomiast w trzeciej - 150, a w czwartej 117.

– Kto decyduje o odśnieżaniu i posypywaniu poszczególnych wałbrzyskich ulic?

– W przypadku ulic pierwszej i drugiej kategorii decyzję o ich odśnieżaniu podejmujemy sami do pół godziny od czasu pojawienia się niekorzystnych warunków atmosferycznych. Akcja może być także podjęta na wniosek: dyspozytora komunikacji miejskiej, policji, straży miejskiej, wskazanego w umowie przez miasto urzędnika. Natomiast decyzja o zimowym utrzymaniu ulic umieszczonych w trzeciej i czwartej kategorii jest w gestii gminy. Zarząd Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu informuje wówczas ALBĘ, gdzie trzeba jechać i podjąć akcję. Wykonawca jest pod stałą kontrolą miasta. Codziennie do godz. 10 ALBA przekazuje do ZDKiUM raport z zakresu wykonanych prac w ciągu ostatniej doby.

– Jaką ilością sprzętu do zimowego utrzymania dróg dysponujecie Państwo?

– Od początku listopada do końca kwietnia całodobowe dyżury na terenie naszej firmy przy ul. Piasta pełni 12 załóg pługosolarek i dyspozytorzy. Pojazdy są przydzielone do poszczególnych tras, na których ustalona jest chronologia przejazdu. Pojazd jadąc na swoją wyznaczoną trasę odpłuża także drogi na trasie dojazdu, ale ich nie posypuje. Ponadto w rezerwie mamy 3 pługosolarki. Dodatkowo w pogotowiu jest pług wirnikowy na wypadek wyjątkowo obfitych opadów śniegu, a także ciągnik i ładowarki w razie konieczności wywozu śniegu.

– Czym posypujecie wałbrzyskie ulice?

– W przypadku ulic pierwszej i drugiej kolejności utrzymania, wysypywana jest na nie mieszanka soli z solanką, co daje lepsze efekty. Natomiast na ulice trzeciej i czwartej kolejności zimowego utrzymania sypany jest piasek z domieszką soli. Od początku zimy przełomu 2018 i 2019 r. na wałbrzyskie ulice wysypano już około 1,1 tys. ton soli.

– Skąd pozyskujecie Państwo aktualne prognozy pogody?

– Mamy certyfikowaną i zalegalizowaną stację pogodową na terenie firmy przy ul. Piasta w Wałbrzychu, która online podaje parametry takie jak: temperatura, wilgotność, ciśnienie, czy kierunek i siłę wiatru. To jest zapisywane w komputerze, dane są archiwizowane one się nie nadpisują, tylko dopisują. Można zawsze sięgnąć i ustalić, co w danym dniu było. Oprócz tego w ALBIE na bieżąco prowadzony jest dziennik z ręcznymi zapisami. Oprócz danych z przyrządów dotyczących np. temperatury i wilgotności powietrza, czy ciśnienia atmosferycznego, dopisywane są informacje przez dyspozytora. Dotyczą np. tego, że zachmurzenie jest duże, ale opad śniegu niewielki. Korzystamy też z kilku stron internetowych np. instytutu meteorologii z komentarzem meteorologa i tam są aktualne parametry pogodowe i prognozy na najbliższe 2-4 dni. To się w dużym stopniu sprawdza. Mamy dostęp do stron z pomiarami radarów w Czechach i w Niemczech one pokazują jak przemierzają się chmury burzowe, czy śniegowe i jesteśmy w stanie przewidzieć, że np. za godzinę będzie u nas opad śniegu. Ponadto są dostępne online informacje z dwóch punktów pogodowych: Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Książu oraz Miejskiej Szkoły Podstawowej w Szczawnie-Zdroju, gdzie z funduszy unijnych mają pogodową stację dydaktyczną, ale mogą udostępniać jej wyniki.

– Dziękuję za rozmowę.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto