Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Przygotowanie gruntów gdzie kiedyś działały kopalnie pod budowę obwodnicy (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Wejście do Lisiej Sztolni od strony ul. Reja w Wałbrzychu
Wejście do Lisiej Sztolni od strony ul. Reja w Wałbrzychu Dariusz Gdesz
W najbliższych dniach powinny ruszyć pierwsze prace ziemne związane z budową zachodniej obwodnicy Wałbrzycha. Będą związane z przygotowaniem gruntu pod budowę drogi w miejscach, gdzie są pozostałości wyrobisk górniczych.

– W wyniku rozstrzygniętego postępowania przetargowego w dniu 17 grudnia 2018 roku została zawarta umowa z wykonawcą - Geo-Industrial S.A. z Sosnowca. W środę (2 stycznia) przedstawiciele Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu przekazali teren robót – mówi Edward Szewczak, rzecznik prasowy prezydenta Wałbrzycha. – To obszar przyszłego węzła obwodnicy tzw. „Żeromskiego”, rozciąga się pomiędzy ulicami: Świętej Kingi, Żeromskiego, Starachowicką, Ludową i Reja. Termin wykonania przedmiotu umowy to 20 tygodni od dnia podpisania umowy.

Oferta Geo-Industrial S.A. z Sosnowca była jedyną, którą zgłoszono do przetargu. Jej koszt to około 4,7 mln zł (brutto). W ramach umowy wykonawca ma wykonać następujące prace:

1. Badania geofizyczne (metodą grawimetryczną lub georadarową lub elektrooporową) w obszarze pogórniczym

2. Wykonanie wierceń w obszarze pogórniczym

3. Wykonanie prac polegających na zatłaczaniu otworów wiertniczych mieszaniną lub zaczynem sporządzonym z odpowiednich do tego celu materiałów

Jeżeli prace te wykażą istnienie wyrobisk pogórniczych, które należy wypełnić odpowiednim materiałem i zapobiec w ten sposób osiadaniu budowanej nad nimi drogi, to zadanie to zostanie zrealizowane przez wyłonionego w przetargu wykonawcę obwodnicy zachodniej Wałbrzycha.

O przetargu na budowę obwodnicy zachodniej Wałbrzycha przeczytacie tutaj

Na wytyczonym odcinku przebiegu obwodnicy zachodniej Wałbrzycha, który zostanie wnikliwie zbadany przez firmę Geo-Industrial S.A. z Sosnowca istniały w przeszłości lub nadal istnieją następujące obiekty górnicze.

1. W okolicach obecnej ul. Żeromskiego i ul. Świętej Kingi działała w XIX wieku kopalnia węgla kamiennego Paul, znana również jako szyb Paweł. Została zlikwidowana około 1900 roku.

2. Przy ul. Reja działał od końca XIX wieku do połowy lat 90. XX wieku szyb Bismarck, który przemianowano po II wojnie światowej na Wandę. Działała przy nim duża stacja wentylatorów, które dostarczały świeże powietrze do podziemnych wyrobisk. Szyb Wanda zlikwidowano w 1996 r.

3. Przy ul. Reja jest także wylot zabytkowej Lisiej Sztolni. Została oddana do użytku w 1794 roku i była pierwszą w Europie poza Anglią, gdzie to transportu węgla z podziemi używano łodzi. Lisia Sztolnia jest obecnie częściowo zatopiona i zamknięta. Miasto przygotowało jednak projekt jej udostępnienia turystom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto