Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Najstarszy i najpiękniejszy biurowiec w mieście odzyskał dawny blask (ZDJĘCIA)

Redakcja
Po zakupie pałacu Tielscha, państwo Charczukowie uratowali go przed całkowitym zniszczeniem i przywracają dawny blask
Po zakupie pałacu Tielscha, państwo Charczukowie uratowali go przed całkowitym zniszczeniem i przywracają dawny blask Dariusz Gdesz
W grudniu 2019 r. minie 12 lat od zakupu pałacu Tielscha położonego w wałbrzyskiej dzielnicy Stary Zdrój, przez Grażynę i Bogusława Charczuków. W tym czasie wydźwignęli zabytek z ruiny i przywrócili mu dawny blask, a to jeszcze nie koniec.

Latem 2007 r. udało się w końcu rozstrzygnąć kolejny przetarg ogłoszony przez PKP dotyczący sprzedaży zabytkowego pałacu Tielscha przy ul. Armii Krajowej w Wałbrzychu. Na początku grudnia 2007 r. transakcję zaakceptowało Ministerstwo Infrastruktury i dało pisemną zgodę na sprzedaż nieruchomości. Jej nabywcami zostało małżeństwo Grażyna i Bogusław Charczuk, właściciele firmy ubezpieczeniowej z Wałbrzycha. Oficjalnie właścicielami obiektu zostali tuż przed Świętami Bożego Narodzenia 2007 r.

Historia kół lokomotyw, które stały przy pałacu Tielscha

Mimo składanych wówczas deklaracji nowych właścicieli dotyczących odbudowy zabytku, wydawało się to wówczas mało prawdopodobne. Pałac był w kiepskim stanie i wymagał poważnych nakładów remontowych. Kilka miesięcy wcześniej konserwator zabytków skierował nawet doniesienie do prokuratury na PKP, za doprowadzenie obiektu do ruiny. Państwo Charczukowie udowodnili jednak, że ich deklaracje nie są bez pokrycia. W ciągu 11 lat wykonali ogrom prac remontowo-konserwatorskich dzięki, którym pałac odzyskuje blask z czasów świetności. Przed nimi jeszcze dużo prac na najwyższych kondygnacjach obiektu. Ponadto w planach mają odtworzenie pięknego ogrodu, który był wokół pałacu i został zniszczony po 1945 r.

Pałac przy ul. Armii Krajowej jest najstarszym wałbrzyskim biurowcem. Wybudowano go w połowie XIX wieku na polecenie Carla Tielscha, właściciela położonej w pobliżu fabryki porcelany, której wyroby cieszyły i nadal cieszą dużym uznaniem na całym świecie. Niestety kilka lat temu została zlikwidowana. O kulisach upadku byłej fabryki porcelany Carla Tielscha, przemianowanej po II wojnie światowej na Wałbrzych przeczytacie tutaj. Od zakończenia II wojny światowej właścicielem pałacu było PKP. Działała w nim najpierw Dyrekcja Rejonowa Kolei Państwowych w Wałbrzychu, a następnie do początku lat 90. Stacja Rejonowa Wałbrzych. Później opuszczony obiekt pozostawał pod stałym dozorem kolei, ale nie wykonywano w nim żadnych prac remontowych i popadał w ruinę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto