Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Coś dla nocnych marków - zaproszenie na nocne zwiedzanie kościoła Zbawiciela (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Kościół Zbawiciela Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wałbrzychu
Kościół Zbawiciela Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wałbrzychu Dariusz Gdesz
Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wałbrzychu - ks. Waldemar Szczugieł zaprasza na nocne zwiedzanie kościoła Zbawiciela, które odbędzie się z piątku na sobotę (5 - 6 października) w godz. 23.00 - 01.00

– Zapraszam na nocne zwiedzanie kościoła Zbawiciela podczas, którego będzie można poznać historię obiektu oraz wspólnie porozmawiać przy kawie i cieście – mówi ks. Waldemar Szczugieł, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wałbrzychu. – Nocna wizyta będzie również okazją do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć świątyni i pl. Kościelnego. Zapraszamy również wszystkich muzyków, osoby grające na różnych instrumentach lub śpiewające. Będą mogły sprawdzić akustykę świątyni.

Nocne zwiedzanie kościoła Zbawiciela odbędzie się z piątku na sobotę (5 - 6 października) w godz. 23.00 - 01.00

Historia kościoła Zbawiciela sięga 8 sierpnia 1785 r. Pastor Gottfried Breth położył wówczas kamień węgielny pod budowę świątyni. Jej projekt przygotował urodzony w Kamiennej Górze - Carl Gotthard Langhans. Był jednym z najwybitniejszych twórców w stylu neoklasycznym. Według jego projektów wzniesiono wiele kościołów, śląskich rezydencji, pruskich teatrów oraz słynną Bramę Brandenburską w Berlinie. Przygotowując projekt świątyni dla wałbrzyskich ewangelików, Langhans skopiował swój projekt, który realizował w tym samym czasie dla Sycowa.

Budowa kościoła trwała pięć lat i była przedsięwzięciem skomplikowanym. Wszystko przez niestabilny i podmokły teren, na którym wznoszono świątynię. Ze względu na jego nierówność trzeba było dodatkowo dokonać wzmocnienia skarpy. Poświęcenia kościoła dokonano 24 listopada 1788 r. Pierwszy poważny remont świątyni wykonano w latach 1862-1865. Stara wieża była w około 2/3 wykonana z drewna. Natomiast do budowy nowej użyto głównie cegieł. Nowa wieża jest wyższa od poprzedniczki. Dodatkowe obciążenie konstrukcji, a także jej posadowienie na terenie, pod którym prowadzona była działalność górnicza sprawiła, że w latach 2000 oraz 2005 trzeba było wykonać prace wzmacniające wieżę. Zapobiegły one katastrofie budowlanej.

W trakcie remontu w 2000 r. z kuli umieszczonej pod krzyżem na zwieńczeniu wieży wydobyto metalową puszkę. Były w niej monety, medale, druki, fotografie pastorów i dokumenty parafialne. Całość została skopiowana i wraz ze współczesnymi dokumentami związanymi z Wałbrzychem i parafią ponownie trafiły do puszki na wieży. Pozostawiono jedynie najstarszy dokument pochodzący z czasów erygowania parafii, był zniszczony i trafił do konserwacji. Głównymi elementami wyposażenia kościoła Zbawiciela są: ołtarzo-ambona z czasu budowy świątyni oraz organy. Instrument został zbudowany w latach 1744-1746 dla ewangelickiego domu modlitwy, który stał na pl. Kościelnym. Po wybudowaniu kościoła Zbawiciela w 1788 r. przeniesiono je tam.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto