Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koksownia Victoria ucierpiała przez strajk w kopalniach JSW

Artur Szałkowski
Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria
Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria Dariusz Gdesz
Koksownia Victoria musiała sprowadzić do Wałbrzycha węgiel ze Stanów Zjednoczonych. Strajkujące kopalnie JSW wstrzymały dostawy surowca.

Koksownia Victoria w Wałbrzychu już odczuwa ekonomiczne skutki zakończonych kilka dni temu strajków w górnośląskich kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria wchodzą w skład grupy JSW i są uzależnione od dostaw węgla koksowego z Górnego Śląska. Strajki w kopalniach JSW spowodowały wstrzymanie węgla do Wałbrzycha i konieczność ograniczenia zdolności produkcyjnych Victorii o około 30 proc.

– Jestem związany z tą branżą od kilkudziesięciu lat i miałem już do czynienia ze strajkami górników, czy kolejarzy. Nigdy nie doszło jednak do sytuacji, by wstrzymywano dostawy węgla do koksowni – mówi Andrzej Warzecha, prezes WZK Victoria w Wałbrzychu. – Strajkujący zawsze przepuszczali pociągi z węglem. Wiedzieli, że wygaszenie baterii koksowniczych jest równoznaczne z koniecznością ich remontu i unieruchomieniem zakładu na dłuższy czas.

W związku z zaistniałą sytuacją wałbrzyska Victoria w trybie pilnym złożyła zamówienie na dostawę węgla koksującego z kopalń działających na terenie Stanów Zjednoczonych. Wszystko po to, by utrzymać wysoką jakość produkowanego koksu odlewniczego i nie stracić rynków zbytu za granicą, głównie w Niemczech. Wałbrzyski koks wykorzystywany jest w przemyśle motoryzacyjnym i budowlanym. Wytwarzana jest z niego najlepsza gatunkowo stal, z której powstają blachy m.in. na karoserie samochodów. Wałbrzyski koks wykorzystywany jest także do produkcji wełny mineralnej.

– Informacje o problemach z dostawami węgla dotarły do naszych kontrahentów z Niemiec – wyjaśnia Andrzej Warzecha. – Kontaktowali się już z nami, wyrażali zaniepokojenie i pytali, czy mają szukać nowego dostawcy.

Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria są określane perłą w koronie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Koksowania Victoria jest europejskim potentatem w produkcji najlepszego gatunkowo koksu odlewniczego. Na roczną produkcję zakładu, która wynosi około 500 tys. ton koksu, około 350 tys. ton stanowi koks odlewniczy.
Już wiadomo, że strajki na Górnym Śląsku odbiją się niekorzystnie na wyniku ekonomicznym Victorii za 2015 rok. Wpływ na to będą miały przede wszystkim dwa czynniki. Konieczność zmniejszenia mocy produkcyjnych i wzrost kosztów zakupu węgla. Tona krajowego węgla koksującego jest obecnie na poziomie około 450-500 zł. Za tonę węgla amerykańskiego trzeba zapłacić około 10 proc. więcej. Do tego dochodzą jeszcze koszty transportu morskiego i kolejowego. Ponadto sytuacja na Górnym Śląsku zagroziła także potężnej inwestycji, która jest obecnie realizowana na terenie koksowni Victoria. Trwa tam budowa nowej baterii koksowniczej i bloku energetycznego o mocy 15 megawatów. Oddanie inwestycji do użytku jest planowane przed końcem 2016 roku. Obecnie Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria zatrudniają 468 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto