Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedlina-Zdrój: O prekursorze broni artyleryjskiej i rakietowej w pałacu Jedlinka (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
W pałacu Jedlinka otwarto pierwszą z cyklu sześciu wystaw pod wspólną nazwą „Perfekcyjne Polonika. Ważne Dzieła Kultury Polskiej”
W pałacu Jedlinka otwarto pierwszą z cyklu sześciu wystaw pod wspólną nazwą „Perfekcyjne Polonika. Ważne Dzieła Kultury Polskiej” Dariusz Gdesz
Kazimierz Siemienowicz, to jedna z najwybitniejszych postaci okresu Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a mimo to prawie nieznana w naszym kraju. Jego prace inspirowały m.in. konstruktorów rakiet bojowych i kosmicznych.

W środę (11 kwietnia) w Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju dokonano oficjalnego otwarcia pierwszej z cyklu sześciu wystaw pod wspólną nazwą „Perfekcyjne Polonika. Ważne Dzieła Kultury Polskiej”. Bohaterem pierwszej wystawy jest Kazimierz Siemienowicz herbu Ostoja. Urodził się około 1600 roku niedaleko Rosieni na Żmudzi. Przynależność narodowa od lat pozostaje tematem sporu historyków: polskich, litewskich i białoruskich. Kazimierz Siemienowicz był wybitnym inżynierem wojskowym i teoretykiem artylerii. Opracował także pionierską technologię rakiet, w tym także wielostopniowych. Jego prace stały się inspiracją dla konstruktorów rakiet budowanych 300 lat później, które m.in. umożliwiły ludziom loty na Księżyc. Kazimierz Siemienowicz zmarł po 1651 roku. Natomiast w 1650 roku w Amsterdamie została wydana po raz pierwszy książka jego autorstwa pt. „Artis Magnae Artilleriae pars prima” (pol. Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza).

– Pierwsze wydanie księgi autorstwa Kazimierza Siemienowicza jest najcenniejszym eksponatem wystawy prezentowanej u nas wystawy – mówi Małgorzata Siwarska - Głodek, kierownik Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju. – Przez ponad 200 następnych lat była podstawowym podręcznikiem sztuki artyleryjskiej we wszystkich oddziałach tej formacji na terenach ówczesnej Europy. Księga została podzielona na pięć rozdziałów. Autor opisuje w nich m.in. sposoby przygotowania materiałów wybuchowych, wzbogacone własnymi szkicami projekty machin wojennych i broni artyleryjskiej, a nawet urządzenia do pokazów pirotechnicznych. Zostały skonstruowane w taki sposób, by strzelające fajerwerki układały się w konkretne napisy lub kształty np. herbów.

Do końca 2018 roku zaplanowano w pałacu Jedlinka sześć wystaw w ramach „Perfekcyjne Polonika. Ważne Dzieła Kultury Polskiej”. Są nawiązaniem do przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Udało się nam dowiedzieć, komu będzie poświęcona kolejna wystawa w pałacu Jedlinka. Jej bohaterem będzie generał Jan Henryk Dąbrowski - twórca Legionów Polskich we Włoszech i bohater naszego hymnu narodowego.

– Zakupiliśmy na aukcji list generała Jana Henryka Dąbrowskiego, który będzie głównym elementem wystawy – wyjaśnia Radosław Leda, właściciel Zespołu Pałacowo-Hotelowego Jedlinka. – List został napisany przez Dąbrowskiego w języku francuskim i jest obecnie tłumaczony na język polski. Do czasów współczesnych przetrwała niewielka część korespondencji Dąbrowskiego. Większość jego listów uległa zniszczeniu w Warszawie, po wybuchu powstania.

W ramach obecnej wystawy w pałacu Jedlinka są również dodatkowe prezentacje, a także warsztaty dla studentów, młodzieży szkolnej i dla dzieci. Wystawę można oglądać w Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju codziennie w godzinach 10-18.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto